İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7’de Portre Modu (Derinlik Efekti) Nasıl Kullanılır? Detayları Nelerdir?

Apple’ın en yeni iPhone modelleri olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus elbetteki birbirinden eşsiz özellikleri ile karşımıza çıktılar. Ancak iPhone 7 Plus’ı bu noktada 7’den ayırmak gerekiyor. Çift lensli iSight (arka) kamerası ile şirket geniş ekranlı iPhone’una münhasır yenilikleri de elbetteki beraberinde sundu.

teknik destek

iPhone 7 lansmanında sahneden duyurulan Portre Modu özellikli olarak iOS 10.1’in ilk beta sürümü ile karşımıza çıkmış ve testlerini sürdüren Apple, beta olarak iOS 10.1’in final sürümünde Portre Modu’nu iPhone 7 Plus kullanıcılarının beğenisine sunmuş. Halen daha geliştirme aşamasında olan bu mod ile çekeceğiniz fotoğraflarınıza derinlik katabilir, arka planı otomatik olarak bulanışlaştırabilirsiniz.

Peki ama nasıl dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Elbetteki öncelikle ihtiyacımız olan renk farketmeksizin bir adet iPhone 7 Plus. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsüne gidip iOS 10.1 güncellemesini kontrole delim. Eğer cihazımızda güncelleme yüklü ise artık gerisi oldukça basit.

Ana ekran üzerinden Kamera uygulaması ile veya Kilit Ekranı’ndan Kamera’yı başlatalım. Kamera arayüzünden elimizle ekranı sola doğru kaydırarak Portre’ye getirelim. Şimdi yapacağımız şey arka planını bulanışlaştırmak istediğimiz obje-nesne veya insanla olan mesafemizi ortalama 2.5 metre olarak ayarlamak. Bu aşamadan sonrasını iPhone 7 Plus otomatik olarak halledecek ve size anında önizlemeli olarak arka planda bulanıklaştırma yapacaktır. Tam verim için 2.5 metre detayına dikkat etmeniz şart.

Örnek Portre Modu ile Fotoğraf Çekimlerimiz

14922931_10209295626521313_1355886366_o

iPhone 7 Plus Portre Modu

iPhone 7 Plus Portre Modu

iPhone 7 Plus Portre Modu

müşteri hizmetleri

8 Yorum

 1. Yasin Yasin 3 Ekim 2017

  Merhabalar iphone 8 cihazımda portrait modu gözükmüyor nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 2. Yapılandırma Kredileri Yapılandırma Kredileri 13 Kasım 2016

  Özellikle iPhone 7 Plus için gelen en iyi yenilik diyebilirim. Profil fotoğraflarında derinlik efekti kullanmak oldukça etkili ve iyi sonuçlar veriyor. Özellikle bankanın iç yazışmalarını kullandığımız fotoğraf bilgilerini bu özellikle yaptık. Umarım yakında kalkmaz veya ücretli olmaz. Yeni bir şeye para vermek istemiyor artık Apple kullanıcısı. Kredi kartı iptal sebeplerinden birisi olacak yoksa 🙂

 3. Cagri Cagri 3 Kasım 2016

  Kasıtlı hata nitelemesi yorumun içeriğini yumuşatma amaçlı idi …
  Bu derece Türkçeye hakim biri olaraktan kinaye sanatını da bilirsiniz … Cinaslı cinaslı …

  Başlığın iPhone 7 Plus ile başlaması daha doğru bir giriş olacağı kanısındayım.

 4. Cem Cem 3 Kasım 2016

  Çağrı bey burada bilerek yapılmaz bu tip şeyler üstelik hata sehven olur kasıtlı hata denmez =)benim sitede herhangi bir yetkim yok sadece takip edenlerden biriyim

 5. Cagri Cagri 3 Kasım 2016

  Başlıkta iPhone7 de demişsiniz içerikte normal bir şekilde plus anlatılıyor.
  Herhalde ilgi çekmek için kasıtlı bir hata yapıldı ?!

Yorumlar kapatıldı.