İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7’nin Fiyatı iPhone 6s’e Göre Daha Uygun Olabilir

Çok değil, yaklaşık dört gün sonra pek çok söylentilerle gündeme gelen, sızıntılarla gündemi meşgul eden ve bir yıldır konuştuğumuz iPhone 7’nin tanıtımı gerçekleşecek. Bu noktada herkesin merak ettiği konu iPhone 7’nin fiyatının ne olacağı. Elbetteki agresif bir fiyat artışı beklenmiyor ki bugün güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler ışığında beklenilenden de uygun bir iPhone 7 fiyatı ile karşı karşıya kalınabilir.

teknik destek

Forbes’in haberine göre, güvenilir bir Çinli kaynaktan gelen raporda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın mevcut en yeni iPhone modelleri olan 6s ve 6s Plus’a oranla daha uygun bir fiyatla geleceğinden söz ediliyor. Hatta bunun için bir karşılaştırma dahi yapılmış.

Çin ve Hong Kong’da iPhone 6s Fiyatı vs iPhone 7 Fiyatı

iPhone-7-ve-iPhone-6s-Fiyat-Karsilastirmasi

Tabloda sol sütunda Çin ve sağ sütunda ise Hong Kong pazarına göre fiyatlar yer alıyor. Yapılan kıyas herhangi bir fiyat artışından söz etmiyor. Burası gerçek anlamda ilginç. Bir 16 GB iPhone 6s’e göre 32 GB iPhone 7’nin fiyatı aynı olacak gibi duruyor. Depolama kapasitelerinin iki katına çıkması fiyatları değiştirmediği gibi eş değer fiyatlardan söz edildiği net bir şekilde görülebiliyor.

Bu da Apple’ın şimdiye kadar depolama kapasitesinden akıllıca kar etmesine işaret ama memnun edici bir durum. Analistler fiyatların Hong Kong veya Çin’e göre olmasının ABD’ye göre olmasında bir fark oluşturmayacağını söylüyorlar. Yani bugün, 16 GB iPhone 6s’in ABD satış fiyatı 649 dolar ise 32 GB iPhone 7’nin satış fiyatının da 649 dolar olacağına işaret. Üstelik kutudan kablolu EarPods yerine kablosuz AirPods’un çıkması daha gündem de iken…

iPhone 7’nin Türkiye Fiyatı

Son durum bir Çin’de, Hong Kong’da veya ABD’de bu yönde. peki ya ülkemizde ne olacak bu elbetteki merak konusu. Bugün, Türkiye’de bir akıllı telefondan %18 KDV, %25 ÖTV ve %7 TRT vergisi alınıyor. Yani neredeyse bir akıllı telefonun yarısı vergiden ibaret. Daha somut bir örnekle, 16 GB iPhone 6s’i almak istediğinizde karşınıza 3.249 TL çıkmakta. Bu fiyata cihazı satın aldığınızda yaklaşık 950 TL gibi bir rakamı Apple sizin adınıza devlete ödüyor. Kabaca üçte bir oranı söz konusu. Hal böyle olunca Apple’ın ülkemize bu konuşulan fiyatlara göre daha farklı rakamlarla iPhone 7’yi çıkartması muhtemel. Yine de çok sürpriz rakamların çıkmayacağı açık.

müşteri hizmetleri