Şimdi yükleniyor

iPhone 7’nin IP67 Su Geçirmezlik Sertifikası Ne Anlama Geliyor

img_0431

iPhone 7’nin IP67 Su Geçirmezlik Sertifikası Ne Anlama Geliyor

Son Güncelleme tarihi 16 Eylül 2016 by

teknik destek

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtımında toz ve su geçirmezlik özelliğinden bahsedilirken IP67 sertifikasına vurgu yapılmıştı. Peki bu sertifika ne anlama geliyor ? Yazımızda bu konudan bahsedeceğiz.

IP 67 sertifika tam olarak ne anlama geliyor? iPhone 7 ile su geçirme endişesi olmadan yüzmek anlamına mı geliyor? Maalesef hayır. Bu sertifika iPhone 7 serisinin toz girişine ve 1 metre derinlikteki suya 30 dakikaya kadar dayanabilmesi anlamına geliyor.

Bu cihazlar için en yüksek sertifika IP68 sertifikası. Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Ege, IP68 sertifikasına sahipler. Bu cihazlar 1.5 su altında 30 dakikaya kadar kalabiliyorlar.

iPhone 7’nin 1 metreye kadar suya dayanıklı olması insanın aklına denizde kullanılabilir mi sorusunu getiriyor. Fakat bu biraz sıkıntılı bir durum. Deniz suyu tuzlu olduğu için iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın su geçirme riski artıyor. Zaten deniz suyu girmiş bir cihazın iflah olması da biraz zor.

Bugün iFixit’in iPhone 7 Plus incelemesinde Apple’ın göre suya dayanıklılığı arttırmak için iPhone 6s’e göre daha sağlam bir conta ve daha çok tutkal kullandığı görülüyor. Böylesine bir önlem alan Apple, kullanıcılara sınırları zorlamamaları konusunda uyarıda bulunuyor. Sıvı teması garantisi vermiyor.

Islak olan bir iPhone’un şarj edilmemesi gerektiğini, bu şekilde şarj edilen bir iPhone’un zarar göreceğini belirten Apple, ıslak olan şarj girişlerinin mutlaka temizlenmesi gerektiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

teknik destek