İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7’nizin LTE Modeminin Hızlı mı Yoksa Yavaş mı Olduğunu Hemen Öğrenin!

Tüm iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri eşdeğer üretimden geçip önümüze geliyorlar ama Apple kimi iPhone 7/7 Plus modellerinde Qualcomm kullanırken bazı modellerde ise Intel’in modemi kullandı. Yapılan bazı testlerde bu modem farklılığının ciddi oranlarda LTE hızına etkisi olduğu görüldü.

İLGİLİ HABER: iPhone 7 Modelleri Arasında Sinyal Gücü Farkı Ortaya Çıktı

Modemlerin Qualcomm veya Intel olmasının elbetteki bazı farklılıklara neden olacağı tahmin ediliyordu ama bu kadarı tahmin edilmiyordu. Yapılan testler Intel’in Qualcomm’a göre daha yavaş olduğunu ortaya koyuyor.

Eğer bir iPhone 7 aldıysanız veya alıyorsanız ve alacağınız cihazın hızlı mı yoksa yavaş bir LTE bağlantısına sahip olup olmadığını öğrenmeniz için bu yazıyı hazırladık. Rehber yazımızla iPhone 7’de kullanılan modemi ve bu modemle birlikte LTE durumunu öğrenmek için iki yönteminiz mevcut.

Yöntem 1: iPhone Üzerinden Model Numarasını Bulma

Cihazın ana ekranından Ayarlar > Genel menüsüne gidin ve bu menüden Hakkında seçeneğine dokunun. Hakkında ekranının altında yer alan Yasal seçeneğine dokunun ve Mevzuat seçeneğine dokunarak model numarasının yer aldığı kısmı açın. Ekranın en üst kısmında iPhone 7’nizin model numarası yer alacaktır: “Model A****” şeklinde.

Eğer ki model numaranız cihazınız A1660 veya A1661 ise hızlı olan Qualcomm modeme sahiptir. Eğer model numaranız A1778 veya A1784 ise daha yavaş olan Intel modem cihazınızda yer alıyor demektir.

Yöntem 2: Uygulama Aracılığı ile iPhone Model Numarasını Öğrenme

App Store’da yer alan, buradan devam ederek indirebileceğiniz ücretsiz uygulama “Lirum Device Info Lite – System Monitor” ile de cihazınızın model detaylarını öğrenebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra ana ekrandan uygulama ikonuna dokunarak uygulamayı açın. Ardından uygulamanın sol üst köşesinde yer alan seçenek ikonuna dokunun ve sol tarafta açılacak olan pencere üzerinden “This Device” yani “Bu Cihaz” seçeneğine dokunun.

Gelen ekranda “Model Number” kısmı mevcut olacaktır. Buradan iPhone 7’nizin model numarasını görebilirsiniz. Yine, eğer ki model numaranız cihazınız A1660 veya A1661 ise hızlı olan Qualcomm modeme sahiptir. Eğer model numaranız A1778 veya A1784 ise daha yavaş olan Intel modem cihazınızda yer alıyor demektir.

Eğer halihazırda bir iPhone 7 aldıysanız ve LTE modeminizin Intel olduğunu öğrendiyseniz moralinizi bozmayın. Bu noktada suçun kesinlikle tümüyle Apple’a ait olduğu açık. Daha önce iPhone 6s ve 6s Plus’larda Samsung ve Foxconn üretimi, kendi çiplerini kullanan Apple benzer bir hız farkını görmüş ve A10 Fusion’da Foxconn ile yoluna devam etmiş, çip tedariğini tekelleştirmişti. Bu sefer modem konusunda benzer bir üretici kaynaklı farklılığın olması aslında biraz tiksindirici bir durum… Bakalım iPhone 7s’de de benzer bir durum yaşanacak mı, bekleyip göreceğiz.

7 Yorum

 1. Can Can 24 Ekim 2016

  sırf haber olsun diye yabancı kaynaklı haberleri direk türkçeleştirince böyle komik haberler çıkıyor ortaya. Türkiyede zaten A16xx seri satılmıyor, A17xx serileri var. Doğal olarak evet, türkiyeden alınan tüm cihazlar (amerikadan çinden vs getirilmediyse) yavaş modeme sahip.

 2. Altar Altar 22 Ekim 2016

  Bariz bir fark yok insanlari birde onun panigine suruklemek anlamsiz! Ayrica o programi indirmenize gerek yok adamlar okuz gibi yazmislar modeli telefonun arkasina bakarsanjz gorursunuz

 3. Can Can 21 Ekim 2016

  Merhaba. İphone 7 Plus 128 GB alacağımdan dolayı sormak istediğim var. Qualcomm modeme sahip iphone 7 plusu nasıl bulabilirim ya da satın almadan önce kutusu içinde iphone 7 plus Qualcomm modeme sahip olup olmadığını nasıl anlacağım?

 4. Selim Furkan Güll Selim Furkan Güll 21 Ekim 2016

  Yavaş olan INTEL çıktı. Ne kadar fark eder?

Yorumlar kapatıldı.