Şimdi yükleniyor

iPhone 7’ye Olan İlgi TSMC’ye Gelir Rekoru Kırdırdı

Apple-ve-TSMC

iPhone 7’ye Olan İlgi TSMC’ye Gelir Rekoru Kırdırdı

Son Güncelleme tarihi 13 Ekim 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Apple’In en önmeli tedarikçisi konumda olan TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) 2016 yılının sonuna yaklaşılırken gelirlerde vites yükseltti ve üretici tahmini olarak en az %11 ila 12 arasında bir gelir artışı bekliyor. Yılın geneline bakıldığı zaman ise şirketin %5 ile %10 arasında bir gelir artışı yakaladığını söyleyebiliriz.

Temmuz ayında analistlerin tahminini 2.9 milyar dolar gelirdi ama TSMC şaşırtarak 3.1 milyar doların üzerinde gelir elde etmiş durumda. Aynı zamanda önceki çeyrekte bu gelirin 2.5 milyar dolar olduğunu söyleyelim.

Şirketin genel çeyrek gelir toplamı ise 8.1 milyar dolar. 2016 yılının ikinci çeyreğinde 2.16 milyar dolar gelir elde eden TSMC’nin böylece bir önceki çeyreğe göre %23 oranında bir artış yakaladığını söyleyebiliriz.

TSMC’nin bu denli rekor gelir elde etmesini ise Eylül ayında lanse edilen iPhone 7 sağlamış durumda. TSMC iPhone 7’nin başta A10 Fusion çipi olmak üzere pek çok önemli donanım parçasını tedarik eden konumunda.

Samsung’un Galaxy Note 7 fiyaskosu sonrası TSMC’nin bundan nasıl bir fayda sağlayacağı ise merak ediliyor. Şirket bununla ilgili olarak konuşmak için çok erken olduğunu söylese de doğrudan Apple’a pozitif etki getirecek olan bu durumun doğal olarak TSMC’yi destekleyeceği açık.

teknik destek