İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 8, Apple için Tam Olarak Ne Anlam İfade Ediyor?

iPhone 6, Apple tarihindeki en büyük iPhone güncelleme döngüsünü başlatan cihaz olma konumunda. Ve iyi niyetle iPhone 6, Apple’ın daha geniş ekranlı iPhone dünyasına ilk adımını attığı cihazı oldu ve uzun süredir daha büyük ekranlı iPhone için bekleyen kullanıcıların yeni cihaza geçiş yapmaları adına çekici bir tercih oldu. Dahası, Apple, 2014’te sadece yeni bir aygıt tanıtmadı; bunun yerine, iki farklı iPhone modelini, 4.7 inç iPhone 6 ve devasa boyuttaki 5.5 inç iPhone 6 Plus’ı tanıttı.

teknik destek

Apple’ın 2017 yılı için planlarına bakıldığında, 2014 yılında keyif aldığı iPhone yükseltmesinin bir benzerini yapmaya hazırlandığı ve şirketin alışılmışın dışında bir iPhone modelini, iPhone 8’i (adlandırma iPhone X veya iPhone Edition da olabilir) tanıtması öngörülüyor.

Birçok yönden iPhone 8 hepimizin beklediği iPhone modeli olacaktır. Apple’ın yeni nesil iPhone’u yepyeni bir tasarım sunmakla kalmıyor, iPhone 8’in sahip olacağı tasarım faktörünün, peşi sıra gelen iPhone modellerinde gördüğümüz en büyük tasarım değişimini yaşatacağına dair güçlü kanıtlar var. Birkaç güvenilir kaynağa göre, Apple’ın bu yılki amiral gemisinin üst ve alt çerçeveleri oldukça ince olacak ve cihaz yan çerçevelerinden yoksun olacak. Bu şekilde elde edilecek olan böylesi geniş bir alana ise kavisli OLED ekran yerleştirilecek. Buna karşılık, iPhone 8 muhtemelen iPhone 7’nin ebatlarında ama bir iPhone 7 Plus’ın sahip olduğu ekran boyutu -veya daha büyük- ile gelecek.

Buna ek olarak, Apple’ın OLED tabanlı iPhone’unda nihayet iPhone sahiplerinin yıllardır beklediği bir özelliği, daha iyi bir pil ömrünü sunması da bekleniyor. Aslında bu durum, OLED ekranın LCD ekrana göre daha fazla güç tasarrufu sağladığı gerçeği baz alındığında sürpriz bir gelişme değil. Ayrıca yine güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo, Apple’ın iPhone 8’de daha küçük bir devre kartı kullanacağını, bu sayede kaputun altında daha fazla alanın kalacağını ve Apple’ın bu alanı pil ile dolduracağına inanıyor. Böylece gerçek anlamda bir pil performansı ortaya konulmuş olacak.

Pil ömrü noktasında hızlı bir referans noktası olarak Apple’ın 5.5 inç’lik iPhone 7 Plus’ında sunulan pil performansına bakılabilir. iPhone 7 Plus’ın pili, 21 saat konuşma süresi, 15 saatlik Wi-Fi ile webde gezinme, 14 saatlik video oynatma ve 60 saatlik şaşırtıcı bir ses çalma imkanı sunuyor.

Aslında yeni bir tasarım ve geliştirilmiş pil ömrü tek başına yeterli olsa da Apple’ın en yeni iPhone modeline olan ilgiyi arttırma hırsı birkaç özelliği daha eklemesini sağlayabilir. Bu noktada ilk akla gelen özellik, iPhone 8’de kablosuz şarj özelliğinin yer alması. Diğer özellikler arasında ise geliştirilmiş Siri işlevsellikleri, artırılmış gerçeklik özellikleri ve yüz tanıma özelliği olarak sıralanıyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, güvenilir Apple analistlerinin iPhone 6 ve iPhone 7’den sonraki en iyi iPhone güncellemesini beklemeleri konusundaki iyimserlikleri sürpriz olmaktan çıkıveriyor.

Elbetteki böylesi bir iPhone modelinin önümüze gelmesi, Apple’ın gelirlerini ve yatırımcılarını heveslendirecek ve şirketin şimdiye kadar ki en iyi hisse senedi seviyesini görmesini sağlayacak.

Yine güvenilir analistlerden Jeffrey Kvaal ve Gregory McNiff, bu yılın başlarında, Apple’ın 2017 yılında, şirketin iPhone 6 ile elde ettiği satış başarısını bile aşacağını tahmin ettiklerini söylemişlerdi. Anlayacağınız, Apple için iPhone 8 gerçek bir iPhone’un 10. yıldönümünü kutlama anlamına geliyor.

Sonuç olarak bir şey kesin; iPhone hiçbir yere gitmiyor. Son birkaç çeyrektir azalan iPhone satışlarının ardından Apple olaya müdehale etmeye hazırlanıyor!

müşteri hizmetleri