Şimdi yükleniyor

iPhone 8 için Konuşulan Paraşüt Sistemi Saçmalığı

iphone-8-parasut-sistemi

iPhone 8 için Konuşulan Paraşüt Sistemi Saçmalığı

iPhone 7’nin tanıtılmasının ve piyasaya sürülmesinin üzerinden bir, bir buçuk ay gibi bir süre geçti ancak şimdiden iPhone 8 konuşulmaya başlanmış durumda. iPhone 8 için beklentiler o kadar yüksek durumdaki internette gezen pek çok konsept çalışmalar dahi dikkate alınıyor diyebiliriz.

teknik destek

iPhone 8 için dikkate alınan bu konseptlerden biriside “Paraşüt Sistemi”. Çok yeni bir iddia olmasa da ülkemizde yeniden gündeme alınmış, pek çok mecra tarafından tartışmaya açılmış bir konu. Ki konseptin öncelikli olarak iPhone 7 üzerine lanse edildiği gerçeğini de belirtelim 🙂

Paraşüt sistemini özetleyerek konuşacak olursak, iPhone’un içerisine yerleştirilen bir hazneye konulan karbondioksit ile edilen bir güvenlik modülü diyebiliriz. Bu modül iPhone’unuzun konumunu, ani hareketlerini ölçümleyerek tespitte bulunuyor. Böylece sözde iPhone’un ani bir şekilde yere düşmesi durumu olduğunda cihazın dört tarafından karbondioksit salınımı yapılıyor. Bu şekilde cihazın yere çarpması engellenmiş, kontrollü bir düşüş elde edilmiş oluyor.

iPhone “Paraşüt Sistemi” konsept video;

Peki bu konsept video ne kadar gerçeği yansıtıyor? Cevabı oldukça basit: kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Öncelikle Apple olmak üzere hiçbir firma akıllı telefonuna böylesi pek de güvenli olmayan bir şeyi entegre etmez. Entegre edilmediği gibi zaten iPhone kasalarının sınırlı olması söz konusu olduğundan böylesi bir ekstra alan işgaline izin verilmez. Firmalar akıllı telefonlarını inceltme, hafifletme planları yaparken neden böyle bir şeye yönelsinler ki?

Elbetteki hepsinden önemli olan ise kullanıcı güvenliği. Karbondioksit basınçlı bir gazdır ve 50 derecenin altında muhafaza edilmelidir. Günümüzde pek çok akıllı telefonun hemen hemen normal işlerlerde dahi 30 dereceleri hatta ve hatta 40-45 dereceleri gördüğü aşikar. Gelecekte bu ısınma sorunu çok yüksek oranlarda değişecek mi? En azından bir 3-4 yıl boyunca bunu konuşmak saçma olur diyebiliriz… Hepsinden önemlisi bugün pillerin kontrolünün sağlanamamış olması, basınçlı bir gaz ile bu sorunun yan yana getirilmesini sağlar mı kesinlikle sağlamaz…

Sonuç olarak, böylesi hayali konulara Apple’ın iPhone 8 ile veya sonraki yıllardaki iPhone modelleri ile girmeye niyetinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

teknik destek