Şimdi yükleniyor

iPhone 8 için Olası En Kötü Senaryo!

iPhone 8 için Olası En Kötü Senaryo!

Son Güncelleme tarihi 27 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

iPhone 8’in donanım parçalarının üretim zorlukları sebebiyle, üretiminde gecikme yaşanabileceğine dair pek çok rapor gördük ve görmeye devam ediyoruz. Gözüken o ki, iPhone 8 için işler yakın zamanda iyi hale gelecek gibi durmuyor. Gelecek nesil Apple cihazları hakkında tahminleri ile artık “sarraf” olarak anılan Ming-Chi Kuo yeni bir raporunu yayınladı ve iPhone 8 için olası en kötü senaryoyu paylaştı.

teknik destek

Raporda, Apple’ın büyük donanımsal yükseltmeleri nedeniyle iPhone 8 ile üretim zorluklarıyla karşı karşıya kaldığı yineleniyor. Bu durumun yakın zamanda değişecek gibi gözükmediğini belirten analist, 100-110 milyon adet olan iPhone 8 sevkiyat tahminlerini 80-90 milyon adete düşürerek durumun ciddiyetini gösteriyor.

Kuo, OLED ekranlı iPhone’un üretim konusundaki sorunlarının Ağustos-Eylül ayında dahi aşılamayacağını ve Ekim-Kasım ayına kadar sorunların sürebileceğini söyleyerek önceki raporlarını yineliyor. Bunun anlamı, yeni nesil iPhone’un piyasaya sürülmesinden sonra ciddi arz sıkıntısının yaşanacağı olarak görülebilir.

Kuo’ya göre, iPhone 8 olan kullanıcı ilgisinin ölçümünde üç temel kullanılabilir;

  1. OLED ekranlı iPhone’da, 3D sensörünün yenilikçi bir kullanıcı deneyimi sağlayıp sağlamadığı,
  2. OLED ekranlı iPhone’un Touch ID’sinin ekrana entegre olup olmadığı veya kaldırılıp kaldırılmadığı,
  3. OLED ekranlı iPhone’la birlikte, Apple’ın rakipleri ile rekabet edebilecek daha yenilikçi aksesuarlar sunup sunmadığı.

Diğer analistlerin aksine Kuo, Apple’ın iPhone 8’i üretme noktasında güçlük çektiğini bildirmede tutarlı bir performans sergiliyor. Analist, temel bileşen güncellemelerinin arz darboğazlarına neden olduğunu geçtiğimiz ay açıklamıştı. Diğer analist raporları ise, üretimin yolunda olduğunu iddia ederlerken, Kuo en sonki raporunda bir önceki duruşunu doğruluyor diyebiliriz.

Her ne olursa olsun, büyük olasılıkla iPhone 8 Eylül ayında tanıtılacak ancak üretim zorluklarından dolayı ilk başta büyük sıkıntıların yaşanacağı artık bilinen bir gerçek. Arz sıkıntılarının ne kadar ciddi boyutlarda olacağını görmek için ise beklemek zorundayız.

teknik destek