iPhone 8 ile Eşsiz Çiplerin Üretimi Başlıyor!

iPhone-8-Konsept

Apple, iPhone 7’de kullanılan A10 Fusion çipini tasarlamış olabilir ancak şirket için üretimi Tayvan’lı dev TSMC yapıyor ve önümüzdeki yıl iPhone 8’in çipinin tek tedarikçisi olacağı söyleniyor. TSMC, geçen yıl iPhone 6’lar için A9 çipinin üretimini Samsung ile yaptı ve doğal olarak karları bölüşmüş oldular. TSMC, her koşulda tek olmak için Apple anlaşmalarında tek olmak için savaşıyor ve Apple’ı bir müşteri olarak tutmaya kararlı görünüyor. Bunu yapmak için, TSMC geleceğin çipini inşa edecek ve Apple’ın iPhone’unu daha da geliştirmesine yardımcı olacak yeni tesislere yaklaşık 16 milyar dolar yatırım yapmaya hazır.

Apple, gelecek sene 10nm üretim teknolojisi üzerine kurulu ve iPhone 8’de TSMC tarafından üretilen bir A11 çipini kullanacağı yönünde söylentiler söz konusu. Samsung da dahil olmak üzere TSMC’nin rakipleri de, önümüzdeki yıl tanıtılacak olan Galaxy S8 ve diğer ileri teknolojik mobil cihazlar da dahil olmak üzere iPhone 8’in rakiplerinde 10nm üretim teknolojisi ile çip üretiyorlar.

Ancak TSMC, gelecekte 5nm ve 3nm çip geliştirmeyi zaten düşündüğünü doğruladı.

TSMC’den Elizabeth Sun, “Hükümetten, yeterince büyük ve kolay alınabilecek bir arsa bulmamıza yardım etmesini istiyoruz. Bu nedenle, 5 nanometre ve 3 nanometre üretimli imalatlar için gelişmiş bir üretim fabrikası inşa edebiliriz” dedi. Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu gelişmiş mobil çiplerinin kullanılacağı ülkede 15.7 milyar dolarlık bir tesis kurmak istediğini de söyledi.

TSMC, 2017 yılının başında 10nm çip üretimine başlamak istiyor. Yeni tesis, 2022 yılının başında 5nm ve 3nm çip setlerini üretime başlayacak.

10nm sonrası TSMC ve rakipleri, gelecekteki iPhone ve Android cihazlarında kullanılmaları gereken 7nm cips üretmeyi düşünüyor.

Üretim teknolojisi ne kadar küçük olursa çipler o kadar hızlı ve daha verimli olurlar. Bu nedenle Apple ve diğer akıllı telefon ve tablet üreticilerinin daha gelişmiş yonga çipleri için TSMC, Intel, Samsung ve diğer çip üreticilerine ilgi göstermeleri muhtemeldir.

Qualcomm’un kıdemli başkan yardımcısı Raj Talluri, Çarşamba günü Taipei’de düzenlediği basın toplantısında, “Şimdi 10nm’lik üretim teknolojisinin üzerindeyiz, ancak ileride ne yapacağımıza yorum yapamıyoruz. Qualcomm’un bundan bir avantajı var ise bunu değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Samsung, Galaxy S8’e güç verecek olan Snapdragon 835 de dahil olmak üzere gelecek yıl için Qualcomm’un 10nm çiplerini üretecek. Ancak Qualcomm’un gelecekte 7nm’lik bir çip üretmek için TSMC ile anlaştığı söyleniyor. Bu çipler 2018 yılının ilk çeyreğine yetişecek şekilde ayarlandı.

Analist Nikkei ayrıca Intel’in 2017 yılının ikinci yarısında 10nm çip üretmeye başlayacağını ve Samsung’un 2018 yılının sonunda 7nm çipler yapacağını da belirtti. Intel ve Samsung, 5nm ve 3nm çip geliştirmeyi planlıyorlar.

TSMC, iPhone dışında gelecekte güçlü çipler gerektirecek olan AI yani yapay zeka ve sürücüsüz araçlar da dahil olmak üzere diğer ürün türlerini hedeflemektedir.

3 Comments

  1. Bu kadar nanometre düşmesi gereksiz bence zaten mikroçipler oldukça hızlı bataryada fazlabir tasarruf sağlamaz lehim yapısı gereği bozulma riski daha yüksek tek artışı var işlemci boyutu küçüleceği için telefon boyutu da küçülebilir günümüz telefonları gayet ele oturaklı zaten

  2. A9 işlemcili 6s ip 7 32 gb tı solluyor perfotmansta dusuk performans veren 32lik i phone 7 ler

Comments are closed.