Loading Now

iPhone 8 ve iPhone 7s’in Tanıtım Tarihi Belli Oldu

iPhone 8 Renk Seçenekleri

iPhone 8 ve iPhone 7s’in Tanıtım Tarihi Belli Oldu

Son Güncelleme tarihi 23 August 2017 by Müşteri hizmetleri

Ağustos’un sonuna yaklaştığımız şu günlerde, Apple’ın her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği özel etkinliğine artık oldukça az kalmış oluyor. Muhtemelen Apple, çok yakın zamanda bu yılki özel etkinliğini resmi olarak duyuracak ve davetiyelerini göndermeye başlayacak.

teknik destek

Mac4Ever’in yayınladığı bir rapora göre, Apple bu yıl, iPhone 8’i ve iPhone 7s’i tanıtılacağı özel etkinliğini 12 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek. Rapora göre, iPhone 8, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus etkinlikten on gün sonra, 22 Eylül Cuma günü piyasaya sunulacak.

Apple’ın geçmişteki özel etkinliklerinin tarihlerine baktığımızda, şirketin genelde Salı ya da Çarşamba gününü tercih ettiğini, lansman tarihinden sadece birkaç gün sonra (genelde aynı hafta Cuma günü) yeni nesil iPhone’unu belirli ülkelerde ve bölgelerde ön siparişe açtığını, 9 veya 10 gün sonrasında ise piyasaya sunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla rapordaki tarih bilgisinin doğrudan gerçeği yansıttığını söylemek mümkün değil.

Apple, 2017 mali yılı 4. çeyreğini 30 Eylül Cumartesi günü dolduracak. Bu nedenle şirketin özel etkinliğini bu tarihten bir müddet önce yapacağını ve yine en yeni iPhone’larının satışlarına bu tarihten önce başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Bu sebepledir ki, bu yılki özel iPhone lansmanı için 5 Eylül Salı veya 6 Eylül Çarşamba günlerinden herhangi birisinin daha tutarlı bir tahmin olacağının altını çizelim. Eğer ki etkinlik 6 Eylül Çarşamba günü yapılırsa, potansiyel olarak yeni iPhone’lar 15 Eylül Cuma günü piyasaya çıkabilir.

Geçtiğimiz birkaç yılın özel iPhone etkinliklerinin tarihlerine baktığımızda ortaya çıkan tablo şu şekilde;

2012 – iPhone 5 – 12 Eylül’de tanıtıldı, 21 Eylül’de piyasaya çıktı.

2013 – iPhone 5s / 5c – 10 Eylül’de tanıtıldı, 20 Eylül’de piyasaya çıktı.

2014 – iPhone 6 – 9 Eylül’de tanıtıldı, 19 Eylül’de piyasaya çıktı.

2015 – iPhone 6s – 9 Eylül’de tanıtıldı, 25 Eylül’de piyasaya çıktı.

2016 – iPhone 7 – 7 Eylül’de tanıtıldı, 16 Eylül’de piyasaya çıktı

Bu yılki Eylül özel etkinliğinde sadece iPhone 8’in ve 7s’in tanıtılması beklenmiyor. En yeni nesil iPhone modelleriyle birlikte; 4K Apple TV’nin ve Apple Watch Series 3’ün tanıtılması öngörülüyor. Ayrıca etkinlikte iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 ve tvOS 11’in yayınlanma tarihleri de duyurulacak.

teknik destek