Şimdi yükleniyor

iPhone 8’de Touch ID’nin Yerini Yüz Tanıma Özelliği Alacak!

iPhone 8 Touch ID

iPhone 8’de Touch ID’nin Yerini Yüz Tanıma Özelliği Alacak!

Son Güncelleme tarihi 3 Temmuz 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Bloomberg, Apple’ın şu anda Touch ID parmak izi kimlik doğrulamasının yerini alması için çok özel 3D yüz algılama özelliğini test ettiğini duyurdu. Ayrıca, gelecek nesil iPhone’larda yeni iPad Pro’larda yer alan ve ekran yenileme oranı ile görüntülemeyi üst düzeyde iyileştiren ProMotion’un yanı sıra artırılmış gerçekliği (AI) işlemek için özel bir Apple Neural Engine çipinin cihaza eklenebileceğine inanılıyor.

iPhone 8’in çarpıcı bir şekilde minimize edilmiş ekran çerçevelerine sahip olması ve bu şekli ile Touch ID’nin nereye, ne şekilde konumlandırılacağı büyük merak konusu. Kimi analiste göre Touch ID ekrana entegre edilecek, kimisine göre ise cihazın arka tarafında konumlandırılacak.

Bloomberg ise iPhone 8 için yeni yüz tanıma özelliğinden söz ediyor ve yeni özelliğin, cihazların kilidini açma ve ödemelerin yapılması dahil olmak üzere tamamen Touch ID’nin yerini alabileceği bildiriliyor. Güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo da, iPhone 8’de Touch ID işlevselliğinin yerine yüz tanıma özelliklerinin kullanacağını iddia eden bir rapor yayınlamıştı.

Bloomberg’in raporunda ayrıca, iPhone 8’de geçen ay tanıtılan yeni 10.5 ve 12.9 inç iPad Pro’larda ilk kez gördüğümüz ProMotion ekran teknolojisinin kullanabileceğini iddia ediyor. ProMotion ekranlar, özellikle kaydırma yaparken hareket bulanıklığını önemli ölçüde azaltan daha yüksek bir yenileme hızına sahipler.

Raporda, dahili olarak ProMotion ekranının yanı sıra yapay zeka görevlerini kullanmaya yardımcı olacak Apple Neural Engine olarak adlandırılan yeni bir özel çipten söz ediliyor.

Bloomberg ilk olarak Mayıs ayında, resim tanıma, metin tahmini ve diğer AI (artırılmış gerçeklik) görevlerini yerine getirmesi beklenen yeni çipi duyurmuştu. Apple benzer şekilde, hareketi ve diğer ölçümleri tespit etmek için özel M-serisi çipini pek çok aygıtında kullanıyor.

teknik destek