Şimdi yükleniyor

iPhone 8’de Yüzünüzü Kullanarak Faturalarınızı Ödeyebilecek, Para Gönderebileceksiniz!

iPhone 8

iPhone 8’de Yüzünüzü Kullanarak Faturalarınızı Ödeyebilecek, Para Gönderebileceksiniz!

Son Güncelleme tarihi 10 Ağustos 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Geliştiriciler, Apple’ın Eylül ayında tanıtması beklenen iPhone 8’le ilgili ek ayrıntıları öğrenmek için yakın zamanda piyasaya sürülen HomePod test ürün yazılımını araştırmaya devam ediyorlar ve Guilherme Rambo’dan gelen yeni bilgiler, iPhone 8’de görebileceğimiz çeşitli özellikleri net bir şekilde ortaya koyuyor.

Rambo tarafından ortaya çıkarılan kod dizelerine göre, iPhone 8’de yer alacak olan yüz tanıma özelliği, Apple Pay ödemeleri için kimlik doğrulamayı destekliyor ve bunun için çoklu yüz desteğine sahip. En önemlisi ise, yüz tanıma özelliği, Touch ID gibi çok sayıda üçüncü parti uygulamalar tarafından erişilebilir gibi görünüyor.

iPhone-8-Yüz-Tanıma-Apple-Pay iPhone 8'de Yüzünüzü Kullanarak Faturalarınızı Ödeyebilecek, Para Gönderebileceksiniz!

Koddaki bir satır, iPhone 8’deki yüz tanıma için Apple’ın kullandığı dahili kod adı olan “Pearl” ile ödeme kimlik doğrulama hatasını referans alıyor ve büyük olasılıkla yüz tanıma özelliğinde parola değişikliği olarak üçüncü taraf uygulamalar tarafından erişilebileceğini öneriyor. Bu bilgiler göz önüne alındığında, söylentilerin önerdiği gibi yüz tanıma özelliği tam olarak Touch ID’nin yerini alıyor.

Apple’ın yakında görücüye çıkaracağı yüz tanıma özelliğinin Touch ID’den daha hızlı ve daha güvenli olduğu söyleniyor. Kullanıcı, yüzünü kullanarak milisaniyeler içinde bir iPhone’un kilidini açabiliyor ve özellik bir parmak izi taramasından daha fazla veriyi yakalayıp, işleyebiliyor. Daha önceki kod sızıntıları sayesinde, iPhone 8 masa üzerinde yatık bir şekilde dururken, bir yüz gördüğünde bildirim sesini keserek çalıştığı ortaya çıktı.

HomePod’un piyasaya çıkan test yazılımı, Apple’ın yüz tanıma özelliği hakkındaki yeni bilgilerin açığa çıkmasını sağlıyor ve iPhone 8’de daha nelerin yer alabileceği ile ilgili bilgileri ayrıntılarıyla bize sunuyor. Yine de HomePod’un yazılımında çok fazla belirsiz kodun yer aldığını görüyoruz. Örneğin, “BackPearl” olarak adlandırılan bir kod parçacığı tıpkı ön kameradaki yüz tanıma özelliği için kullanılan “Pearl” kod adına sahip ve tıpkı ön kamerada olduğu gibi arka kamerada da yüz tanıma özelliğinin yer alabileceğin anlamına geliyor olabilir ancak bu kesin değil.

Ayrıca, HomePod’un test yazılımında yer alan kod parçacıklarının tamamının iPhone 8’de aktif bir şekilde yer alacağını düşünmek mümkün değil. Son olarak, bilmeyenler için HomePod’un Apple’ın Siri tabanlı akıllı hoparlörü veya ses bombası olduğunun altını çizelim. Aygıtla ilgili daha fazla bilgiyi ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz (HomePod). Bununla birlikte, iPhone 8’le ilgili bu kadar somut bilgilerin ortaya çıkmasının ardında, Apple’ın HomePod’u piyasaya sürmesi öncesinde test yazılımını yayınlanması yatıyor. Bu test yazılımı, iOS 11’in ileriki bir sürümüne karşılık geliyor ve geliştiricilerin yaptığı araştırmalara göre iPhone 8’i ilgilendiren pek çok kod yazılımda yer alıyor.

teknik destek