İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 8’in En İddialı Rakibi Olacak Olan Galaxy S8’in En Net Görüntüsü

Sızıntılar konusunda güvenilir kaynak olan Evan Blass, Samsung’un 2017 yılının ilk amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S8 modelinin resmi bir basın görseli gibi duran bir fotoğrafı paylaştı.

Geçen yılki Note 7 çöküşünün ardından gelen S8, Samsung’un akıllı telefon gelirleri için umut verici bir dönüşümü temsil ediyor ve Apple’ın radikal olarak yeniden tasarlanacak olan iPhone 8’i ile mücadele edebilecek en büyük rakibi olması muhtemeldir.

Evan Blass’ın paylaştığı fotoğrafta, ekranın yekpare olduğu net bir şekilde görülebilir. Kıvrımlı OLED ekran ile birlikte yan çerçevelerin hemen hemen ortadan kaldırıldığı ve üst ve alt çerçevelerin minimize edildiği de net bir şekilde görülebilir. En önemlisi ise ana ekran düğmesinin kaldırıldığı bu görüntü ile doğrulanıyor.

Galaxy S8’in sağ tarafında güç düğmesi yer alıyor. Sol taraftaki ses denetimi düğmesinin altında ise Siri’nin ilk geliştiricileri tarafından Samsung için geliştirilen şirketin yeni sanal asistanı Bixby’yi etkinleştirmek için ayrı bir düğme konumlandırılmış.

Modelin ekran boyutu gösterilemiyor ancak Quad HD + Super AMOLED panelinin mevcut ekran boyutları 5.8 inç ile 6.2 inç arasında olması bekleniyor. Samsung, Galaxy S8’in lansman tarihin 29 Mart olarak ilan etti.

Galaxy S8’le ilgili diğer ayrıntılar henüz teyit edilmedi ancak S8’in, 10 nanometre FinFET üretim teknolojisine dayanan Samsung’un ilk çipi olan Exynos 9 Serisi 8895 işlemci, 4GB RAM ve en az 64GB dahili depolama alanıyla birlikte bir 12 megapiksel arka kamera ve 8 megapiksel ön kamera ile gelmesi bekleniyor.

Apple’ın bu yıl üç olası telefonundan en az birinde Samsung’un tedarik ettiği AMOLED ekran teknolojisini kullanması bekleniyor. OLED ekranlar, LCD ekranlarla karşılaştırıldığında daha ince, daha hafif ve bir telefonun tasarımında değişiklik yapmayı kolaylaştırarak daha fazla esnekliği sunmaktadırlar.

Uçtan uca bir ekran tasarımına sahip olması beklenen iPhone 8’in 4.7 inç iPhone ile aynı boyutta olduğu söyleniyor ancak 5.5 inç iPhone boyutunda bir ekran ile gelmesi öngörülüyor. Söylentilere göre 5.18 inç (veya 5.15 inç) kullanılabilir ekran alanına sahip olacak ve geriye kalan alan sanal düğmeler için bir işlev alanı olarak ayrılacak. Apple’ın yeni iPhone serisini bu sonbaharda tanıtması ve piyasaya sürmesi bekleniyor.