Loading Now

iPhone 8’in Önünde ve Arkasında Kullanılan Cam Söylenildiği Kadar Sağlam Değil!

iPhone 8 Saglamlık Testi

iPhone 8’in Önünde ve Arkasında Kullanılan Cam Söylenildiği Kadar Sağlam Değil!

Son Güncelleme tarihi 26 September 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple’a göre, yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın hem önünde hem de arkasında kullanılan cam, şimdiye kadar bir akıllı telefonda kullanılan en dayanıklı cam. Ancak YouTube’a yüklenen pek çok düşürme testinde Apple’ın bu söyleminin pek doğru olmadığı görülüyor.

teknik destek

Elektronik cihazlar için genişletilmiş testler yapan SquareTrade, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve Galaxy Note 8’i düşürme testlerinde karşı karşıya getirdi ve üç telefonun da gövdesinde kullanılan camın ne kadar sağlam olduğunu karşılaştırmayı hedefledi.

Yaklaşık 6.7 metre yükseklikten aynı test ekipmanları kullanılarak gerçekleştirilen testlerde,  iPhone 8 ve 8 Plus’ın ön ve arksındaki camın Galaxy Note 8’in gövdesindeki cama göre daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Testlerin sonucunda Square Trade, iPhone 8’e 67, iPhone 8 Plus’a ise 74 kırılabilirlik puanı verdi. Galaxy Note 8’in kırılabilirlik puanı ise 80 (kırılabilirlik puanı ne kadar yüksek ise o kadar kötü).

Her ne kadar Note 8’in camı daha dirençli olsa da, bazı testlerin ardından kullanılamaz hale gelmesi dikkat çekiyor. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ise kırılan camına rağmen tüm testlerden sonra kullanılabilir kaldılar.

iPhone-8-Düşürme-Puanı iPhone 8'in Önünde ve Arkasında Kullanılan Cam Söylenildiği Kadar Sağlam Değil!

YouTuber JerryRigEverything de iPhone 8 için bir dizi düşürme testi yaptı. Diz ve bel hizasından yaptığı düşürme testlerinde iPhone 8 şaşırtıcı derecede iyi bir direnç gösterdi.

iPhone 8 Plus ve iPhone 7 Plus’ı karşılaştırmak için gerçekleştirilen bir başka testte iPhone 7 Plus oldukça başarılıydı. iPhone 7 Plus’ın bu direncinin altında yatan şey elbetteki tümüyle alüminyum kasaya sahip olmasından kaynaklanıyor.

Düşürme testleri asla bilimsel değildir ve bir cihaz düştüğünde bir çok değişken nedenden ötürü farklı durumlar oluşabilir ancak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta en dayanıklı cam kullanıldığı söylense bile bir önceki alüminyum kasaya sahip iPhone modellerine göre kırılmaya daha elverişlilerdir.

iPhone 8 ve 8 Plus’ın hem önünde hem de arka tarafında aynı cam kullanılmış olsa da ekran ve kasa için onarım maliyetleri farklıdır.

teknik destek