iPhone 8’in Pahalı Olmasının Asıl Sorumlusu “Samsung”

iPhone 8

Samsung, Apple’ın akıllı telefonunun gereksinimlerine uygun OLED ekranlarını güvenilir bir şekilde üretebilen tek tedarikçi ve şirket şu anda OLED ekran paneli üzerinde üretim konusunda tekel. Güney Koreli şirket bunun farkında ve OLED ekran üretimi için oldukça yüksek fiyat talep ediyor.

teknik destek

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, yatırımcılarla bu hafta yeni bir araştırma notunu paylaştı ve iPhone’un OLED ekran paneli tedarikinin “tamamen Samsung tarafından kontrol edildiğini” ve Samsung’un OLED ekran modülü başına 120-130 dolar aralığında fiyat biçtiğini ve bunun yaklaşık 75 dolar olan mevcut iPhone “Plus”ların LCD ekran panelinden oldukça pahalı olduğunu açıkladı.

Şu anda Apple’ın OLED ekranlı iPhone’unun fiyatının 1.000 dolardan başlayacağı yönünde tahminlerde bulunuyor ve analiste göre yeni iPhone modelinin bu şekilde pahalı olmasının temel nedeni Samsung’un OLED ekranının maliyeti. Elbetteki iPhone 8’in fiyatının pahalı olmasının altında yüz tanıma sistemi için 3D sensörlü kamera bileşenleri gibi birtakım ek şeylerde var.

iPhone 8 için tek bir üretici tarafından sağlanan OLED ekranlar, üretim zorlukları ve arz kısıtlamaları nedeniyle gündeme sık sık geldi. Yani, OLED iPhone piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra da sınırlı miktarda kullanılabilir olacak ve bu durum yeni iPhone’un satışlarını doğrudan etkileyecek.

Analist, Apple’ın acilen OLED ekran paneli üretebilen başka bir tedarikçi bulması gerektiğini söylüyor. Tam da bu noktada, Apple’ın bunun için gayret gösterdiği konuşuluyor. Cupertino devinin, LG’nin OLED üretimi için hazırlıklarına milyarlarca dolar yatırım yaptığı veya yapacağı ve 2019’dan itibaren gelecekteki iPhone’lar için sadece LG’nin ayda 45.000 OLED panel tedarik etmesinin hedeflendiği bildiriliyor.

Apple, ayrıca, Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak için OLED ekran üretimi ve teknolojisini araştırmak için Japan Display ortaklığında Tayvan’daki bir şirketten özel makineler satın aldığı yönünde de söylentiler var.

Apple, OLED tedarik zincirini çeşitlendirene kadar, 2018 veya 2019 için nihai hedefi olan OLED ekranlı tam iPhone serisi oluşturmak için makul bir fiyat ile kullanıcılarının karşısına çıkmayacak gibi duruyor. Zaten şirketin içinde bulunduğu durumun olumsuz etkilerini bu yılki 12 Eylül’de gerçekleştirilecek lansmanda sahneye hem LCD ekranlı iPhone hem de OLED ekranlı iPhone ile gelecek olmasından çıkarmak mümkün.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.