Şimdi yükleniyor

iPhone 8’in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

Beyaz iphone 8

iPhone 8’in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

Son Güncelleme tarihi 5 Ağustos 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Eylül ayına artık az bir zaman kaldı ve artık iPhone 8’in lanse edileceği lansmana yaklaştık diyebiliriz. Hal böyle olunca, Apple’ın en yeni nesil iPhone’u için meraklı bir bekleyiş var ve ilginçtir ki Apple doğrudan merakı giderecek bir adım attı ve iPhone 8’in neredeyse hemen hemen tüm özelliklerini resmi olarak dışa vurdu. Peki iPhone 8’in resmiyet kazanan tüm özellikleri neler?

Öncelikle olayın nereden koptuğuna bakalım. Malumunuz Apple, ses bombası olarak nitelendirdiği HomePod’u WWDC 2017’de duyurmuş ve Aralık ayında piyasaya süreceğini ilan etmişti. HomePod’un yazılımsal hazırlıklarına ağırlık veren şirket, aygıtın yazılımını sızdırdı ve bir anda iPhone 8’in özellikleri peşi sıra ortaya çıkmaya başladı. Çünkü HomePod’un yazılımının derinliklerinde iPhone 8’le ilgili kod parçacıkları yer alıyor ve geliştiriciler boş durmayıp bu kodları ayrıştırıyorlar.

iPhone 8’in Resmiyet Kazanan Özellikleri

1) 60 FPS’de 4K Video Kaydı

iPhone 8’in ön ve arka kamerasının 60 FPS’de 4K video kaydetmesi bekleniyor. Elbetteki bu beklenti yazılımdan çıkartılan kodlarla ortaya konuldu.

iPhone-8-Kamera-Özellikleri iPhone 8'in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

Şu anda, iPhone 7’nin ve iPhone 7 Plus’ın ön kamerası 1080p video kaydı ile sınırlı kalırken, her iki cihazın arka kamerası saniyede 30 kare ile 4K video çekebiliyor.

2) Yüz Tanıma Özelliği

iPhone 8’de Touch ID’nin yer alıp almayacağı en çok tartışılan konulardan ve cihazın konsept/sızıntı tasarımlarına bakarak Touch ID’nin cihaz üzerinde yer almadığı görülüyor. Çünkü iPhone 8 ile Apple, uçtan uca OLED ekrana geçiş yapıyor ve ekranın en önemli yönü piyasadaki en yüksek en-boy oranına sahip olacak olması. Bunun önünündeki tek engel ise fiziksel Touch ID. Ya Apple ekrana entegre bir Touch ID ile sorunu çözer, ya cihazın arka tarafına konumlandırır, ya da Touch ID’yi köklü olarak ortadan kaldırır.

Uzmanlar, ekrana entegre bir Touch ID’nin üretim zorlukları sebebiyle şu anda mümkün olmadığını söylüyorlar ve Apple da bu iddiayı doğrular bir şekilde farklı güvenlik teknolojileri üzerine çalışma yapıyor. Şirket şu anda yüz tanıma özelliği üzerinde yoğun olarak çalışma yapıyor ve muhtemelen iPhone 8’de oldukça gelişmiş bir yüz tanıma özelliği yer alacak.

HomePod’un yazılımında yapılan ayrıştırmalarda da bu bariz bir şekilde görülüyor. Elbetteki iPhone’un tüm güvenliği basit bir yüz tanıma özelliğinin üzerine kurgulanmayacak. Kızılötesi tarama yapabilen bir yüz tanıma özelliğinden söz ediliyor, bunun da altını özellikle çizelim.

iPhone-8-Yüz-Tanıma-Özelliği iPhone 8'in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

3) Tümüyle Yenilenmiş Durum Çubuğu

Geliştirici Troughton-Smith, HomePod’un yazılımı üzerine yaptığı araştırmada iPhone 8’in yenilenmiş ve şimdiye kadarki en farklı durum çubuğuna sahip olacağını söylüyor. Yeni durum çubuğunu ise “Bölünmüş Durum Çubuğu” olarak adlandırıyor. Elbetteki şirketin yeni durum çubuğu ile ilgili fazla detay yok.

iPhone-8-DUrum-Çubuğu iPhone 8'in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

4) Yeni Uyandırmak için Dokun Özelliği

Mevcut iPhone’larda “Uyandırmak için Kaldır” özelliği kullanılabilir durumda. Bu özellik sayesinde bazı iPhone modellerinde herhangi bir fiziksel düğmeyi kullanmadan aygıtı kaldırarak ekranın açılmasını sağlayabiliyorsunuz. iPhone 8’de bunun değişmesi veya ek olarak Uyandırmak için Dokun özelliğinin kullanıma sunulacağı bildiriliyor.

5) Nesneleri Tanıyabilen Akıllı Kamera Özelliği

Gözüken o ki Apple, iPhone 8’in kamerası üzerine yoğun mesai yapıyor ve kamerasının en gelişmiş akıllı telefon kamerasını yapma konusunda iddialı. Şirketin bunun için attığı ilk adım akıllı kamera özelliği. Akıllı kamerası ile iPhone 8, evcil hayvanları, bebekleri ve sahneleri otomatik olarak algılayıp, tanıyabilecek.

iPhone-8-Akıllı-Kamera iPhone 8'in Resmiyet Kazanan Tüm Özellikleri

Mesela güneşin doğuşunu çekmek için iPhone 8’inizi elinize aldığınızda ve Kamera uygulamasını başlattığınızda kamera sizin için tüm ayarlamaları otomatik olarak yapacak ve en iyi kareyi yakalamanızı sağlayacak.

iPhone 8’in özellikleriyle ilgili resmiyet kazana daha irili ufaklı pek çok şey var ancak göze çarpan, dişe dokunan özellikler şimdilik bunlarla sınırlı. Anlayacağınız resmiyet kazanan bu özellikler buz dağının sadece gözüken kısmı ve arka tarafta daha nicesi var…

teknik destek