Şimdi yükleniyor

iPhone 8’in Satışı Gecikebilir!

iPhone 8 Tasarımı

iPhone 8’in Satışı Gecikebilir!

Son Güncelleme tarihi 5 Nisan 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Yayınlanan yeni bir rapora göre, iPhone 8’in geliştirmesinin beklenenden daha kısa süre önce tamamlanabileceği belirtiliyor ancak cihazın donanım parçalarının üretimi tarafında bazı sorunlar mevcut. Son birkaç yıldır Apple, yeni iPhone serisini Eylül ayının ilk haftasında tanıtıyor ve hemen bir hafta sonra satışa sunuyor. Örneğin iPhone 7. Cihaz 7 Eylül’de tanıtıldı ve 16 Eylül’de piyasaya çıktı.

Digitimes’ın paylaştığı bir haberde, radikal değişikliklerle gelecek olan yeni iPhone’un üretiminde zorluklarla karşı karşıya kalındığı için piyasaya sürülmesinin Ekim veya Kasım ayına kadar uzayabileceği belirtiliyor.

Kavislendirilmiş OLED ekran panellerinin laminasyon işlemini mükemmelleştirmek ve 3D algılama yapabilme becerisine sahip olacak olan ön kameranın üretimi için Apple tedarikçileri ile yoğun bir çalışma içerisinde. Bu noktada, iPhone 8’in piyasaya sürülmesinin gecikmesinin temel nedeni “teknik sorunlar” olarak görülebilir.

Apple, iPhone 5’den bu yana yeni iPhone modelini her yıl Eylül ayında tanıttı ve piyasaya sürdü. Sadece iPhone 4’ler Ekim başında piyasaya sürüldü. Bundan önceki iPhone modelleri Haziran ayında satışa çıktılar.

Apple’ın karşı karşıya kaldığı üretim sorunlarıyla ilgili raporları her yıl görüyor olsakta, bu yıl için durumu destekleyen bazı kanıtlar mevcut. Mart ayının başından sızdırılan bir raporda, Apple’ın 3D ön kamera bileşenlerinin üretim hızını arttırmak için zamana ihtiyacı olduğu için iPhone 8’in Eylül ayından sonra sevkiyatlarına başlanacağı belirtilmişti.

Göz önüne alınması gereken bir diğer nokta da Foxconn. Apple’ın en önemli tedarikçilerinden olan Foxconn’dan genelde peşi sıra sızıntılar gelirdi ancak bu yılki iPhone 8 için sadece birbiri ile uyuşmayan birkaç şematik çizimden başka bir şey göremedik.

iPhone 8 için henüz büyük sızıntılar görmememizin bir diğer nedeni ise Apple’ın gizliliği arttırmak için güvenlik önlemlerini arttırması olarak görülebilir. Ya da henüz iPhone 8’in seri üretiminde ciddi sorunlar mevcut. Digitimes daha önce, iPhone 8’in seri üretiminin Eylül ayına kadar başlamayacağını iddia etti ancak A11 çipinin üretimine bu ay başlanacak gibi duruyor.

iPhone 8’in raflarda yerini alacağı nihai tarih Ekim ya da Kasım olarak görülüyor olsa da, Apple nezdinde Tim Cook’un Eylül ayındaki özel etkinlikte, sahnede cihazı elinde tutmasını hiçbir şey engelleyemez. Lansmandan sonra cihaz için bir süre beklenebilir.

Apple’ın bu yıl, üç yeni iPhone modelinin hazırlığı içerisinde olduğu belirtiliyor. Radikal değişikliklerle ve üst seviye özelliklerle donatılarak gelecek olan model iPhone 8 olacak. Bu, premium iPhone modeline ek olarak hafif performans iyileştirmeleri ile iPhone 7s ve 7s Plus gelecek.

teknik destek