Şimdi yükleniyor

iPhone 8’in Standart, Hızlı ve Kablosuz Şarj Özelliği Test Edildi!

iPhone 8 Şarj Etme

iPhone 8’in Standart, Hızlı ve Kablosuz Şarj Özelliği Test Edildi!

Son Güncelleme tarihi 8 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple’ın “Hızlı Şarj” özelliğine sahip ilk iPhone modellerinden olan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta bu özellikten faydalanabilmek için birkaç ek donanıma ihtiyaç duyuluyor. Bunun için Apple’ın 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörünü ve USB-C – Lightning kablosunu satın almanız gerekiyor. Alternatif olarak, “Made for iPhone” lisansına sahip üçüncü parti USB-C güç adaptörlerini de kullanarak bu özellikten faydalanabilirsiniz.

teknik destek

AppleInsider, iPhone 8’in şarj durumuna geniş bir açıdan bakmak adına güzel bir test yaptı ve cihazın; standart, hızlı ve kablosuz şarj özelliğine daha yakından bakmamızı sağlıyor. Testte, Apple’ın 29W güç adaptörünü, yeni iPad Pro modellerinin kutusundan çıkan 12W güç adaptörünü, Apple mağazalarında satılan 7.5W Belkin Boost Up kablosuz şarj pedini ve tüm iPhone 8 modellerinin kutusundan çıkan 5W güç adaptörünü kullanılıyor. Ayrıca, bir iMac’in USB-C portundan ve USB-A portundan da doğrudan iPhone 8 Plus şarj ediliyor.

Test sonuçlarına bakmadan önce, Apple’ın 29W ve 87W USB-C güç adaptörlerinin şarj hızı bakımından önemli bir fark sunmadığını vurgulayalım. Özellikle, iPhone 8’i veya iPhone 8 Plus’ı hızlı şarj özelliği ile şarj etmek istiyorsanız 87W güç adaptörü yerine 29W güç adaptörünü kullanarak tasarruf sağlayabilmeniz mümkün.

Testte ilk adım, kapanana kadar iPhone 8 Plus’ın pilini tüketmekten geçiyor. Daha sonra cihaz, yukarıda belirtilen güç adaptörleri ve diğer yöntemlerle şarj ediliyor ve şarj süreleri düzenli aralıklarla kayıt altına alınıyor.

5 dakika sonra iPhone 8 Plus, Apple’ın 29W güç adaptörü ile yüzde 9 şarj seviyesine ulaşıyor. 12W güç adaptörü ile yüzde 7, iMac’in USB-C portundan yüzde 6 ve 5W güç adaptörü ile yüzde 4 oranında şarj seviyesine ulaşıyor.

15 dakika sonra iPhone 8 Plus, 29W güç adaptörü ile hızlı şarj özelliği farkını gösteriyor ve şarj seviyesi yüzde 29’a ulaşıyor. 12W güç adaptörü ile yüzde 19, iMac’in USB-C portu ile ise yüzde 18’lik şarj seviyesine ulaşıyor.

30 dakika sonra iPhone 8 Plus, 29W güç adaptörü ile yüzde 52, 12W güç adaptörü ile yüzde 36 şarj seviyesine ulaşıyor. Bu süreçte, iMac’in USB-A portu ile şarj edilen iPhone 8 Plus’ın şarj seviyesi yüzde 26’ya, USB-C portundan şarj edilen iPhone 8 Plus’ın şarj seviyesi ise yüzde 34’e ulaşıyor.

30 dakika sonra iPhone 8 Plus, kablosuz şarj pedi ve 5W güç adaptörü ile yüzde 20 şarj seviyesine ulaşıyor.

iPhone-8-Şarj-Etme-Yontemleri iPhone 8'in Standart, Hızlı ve Kablosuz Şarj Özelliği Test Edildi!

Hızlı şarj özelliği ile iPhone 8 Plus’ın tam şarj edilmesi 1.5 saat sürüyor. 12W güç adaptörü ve Mac’in USB-C portu ile şarj edilen iPhone 8 Plus’ın tam şarj olma süresi 1 saat 45 dakika sürüyor.

iMac’in USB-A portundan şarj edilen iPhone 8 Plus, 5W güç adaptöründen 10 dakika önce tam şarj olma süresini sunuyor.

Kablosuz şarj özelliği, şu anda 5W güç adaptörü kadar yavaş ve her 15 dakikada bir yüzde 10’luk bir şarj olma süresi sunuyor. iPhone 8 Plus’ı kablosuz şarj pedi ve 5W şarj özelliği ile şarj etmek 2.5 saat sürüyor. Şu anda kablosuz şarj özelliğinin 5W güç adaptörü ile eşdeğer performans sunması şaşırtıcı değildir. Çünkü kablosuz şarj özelliğinin güç aktarım hızı şu anda oldukça düşük ve gelecekteki yazılım güncellemesi ile kablosuz şarj aktarım hızı 7.5W’a kadar artırılacak.

iPhone 8 veya 8 Plus’ınızı hızlı bir şekilde şarj etmek istiyorsanız Apple 29W güç adaptörünü satın almanız şart. Bunun dışında yeni iPad Pro modellerinin kutusundan çıkan 12W güç adaptörü de tercih edilebilir.

5W güç adaptöründen biraz daha hızlı şarj süresi istiyor ve ayrı bir aksesuar satın almak istemiyorsanız bilgisayarınızdaki veya Mac’inizdeki USB 3.0 portuna lightning bağlantı kablosunu bağlayarak iPhone 8’inizi şarj edebilirsiniz.

Son olarak, iPhone 8’inizi hızlı ve kablosuz şarj etmek istiyorsanız en azından Apple’ın kablosuz şarj aktarım hızını 7.5W üst seviyesine çıkaracağı yazılım güncellemesini verene kadar beklemelisiniz.

teknik destek