Şimdi yükleniyor

iPhone 8’in Yüz Tanıma Özelliğini Kullanabilmeniz için Ön Kameranın Doğrudan Yüzünüzü Görmesine Gerek Yok!

iPhone 8

iPhone 8’in Yüz Tanıma Özelliğini Kullanabilmeniz için Ön Kameranın Doğrudan Yüzünüzü Görmesine Gerek Yok!

Son Güncelleme tarihi 7 Ağustos 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone 8, oldukça akıllı ve kullanışlı bir yüz tanıma özelliği ile geliyor demek artık bir abartıdan ibaret değil. Çünkü iPhone 8’in kod parçacıklarının yer aldığı HomePod’un yazılımında, iPhone 8’in yüz tanıma özelliği için oldukça etkileyici olan yeni bir keşif yapıldı. Koda göre, iPhone 8 bir masanın üzerinde duruyorken bile kullanıcının yüzünü tanıyabiliyor ve kilidini açabiliyor.

teknik destek

iHelp BR tarafından ortaya çıkartılan kodlarda, Apple’ın yeni yüz tanıma sistemi için “Pearl” bellenim kodu kullanılıyor ve “unlock” kelimesinin yanında “resting” yani dayanma anlamına gelen çoklu referanslar yer alıyor.

iPhone-8-yüz-tanıma-face-id iPhone 8'in Yüz Tanıma Özelliğini Kullanabilmeniz için Ön Kameranın Doğrudan Yüzünüzü Görmesine Gerek Yok!

Yüz tanıma özelliğinin oldukça akıllı olduğunu gösteren kod paçacıkları, “AXRestingPearlUnlock” ve “com.apple.accessibility.resting.pearl.unlock” olarak adlandırılan bir erişilebilirlik seçeneği olarak kategorize edilmiş. Bu özellik için henüz kesin bir onay olmasa da HomePod’un yazılımının ortaya çıkmasıyla Temmuz ayında Bloomberg’in yüz tanıma özelliğini dile getirmesi ve Touch ID’nin yerini alacağını söylemesi ile bir bakıma resmiyet kazanmış oldu.

Touch ID’nin ekran yapısı sebebiyle iPhone 8’de yer almayacak olması, yüz tanıma özelliğinin varlığını kesinleştiriyor ve bu özellik Touch ID’den daha fazlasını yaparak iPhone’u daha güvenli hale getiriyor. Touch ID’nin iPhone 8’de yer almayacağı iddiası pek çok iPhone kullanıcısını korkutmuş ve Samsung’un kolayca aldatılan yüz tanıma özelliği gibi bir yapıda olması durumunda güvenlik seviyesinin düşeceği endişesi oluşmuştu. Özellikle kullanıcılar, iPhone’un kilidini açmak için sürekli yüzlerini kullanacak olmalarının hiçte kullanışlı olmayacağını düşünüyorlar.

Ancak Bloomberg’in haberine göre ve HomePod’un kodlarından elde edilen bulgulara göre, Apple’ın yüz tanıma özelliği yalnızca doğrudan karşısındaki yüzü/yüzleri taramayacak, çok dar açılar bile onun yüzü tanıması için yeterli olacak ve daha fazlasını yapacak. Apple, ileri yüz tanıma özelliğini halen test ediyor ve ne yazık ki testlerden beklenen verim alınmazsa iPhone 8’de yer almayabilir. Yine de iOS 11’in ileri bir sürümünü çalıştıran HomePod yazılımı, iPhone 8’de gelişmiş yüz tanıma özelliğinin olacağını doğruluyor.

HomePod’un yazılımı ayrıca, “APPS_USING_PEARL” adlı bir kod parçacığına da sahip ve bu kod parçacığı bankacılık uygulamaları gibi üçüncü taraf uygulamalarda Apple’ın kullanıcıların yüz tanıma özelliğini kullanabilmelerini sağlatacağı anlamına geliyor. Başka bir satırda “PEARL_AUTOLOCK” adı verilen bir kod parçacığı yer alıyor ve iHelp BR, iPhone’u kimliğini doğrulamış kullanıcının yerine (yüzünü tanıtmamış birisi) başka birisinin kilidi açmak istediğinde otomatik olarak cihazın kendisini kilitlediği bir güvenlik özelliği olabileceğini söylüyor.

Mark Gurman’ın yeni bir Tweet’ine göre, Apple’ın yüz tanıma özelliği “Touch ID’den daha hızlı, daha güvenli ve daha doğru” çalışacak. Diğer HomePod yazılımından elde edilen kodlara göre iPhone 8’in yüz tanıma özelliği muhtemelen Apple Pay ile çalışacak ve akıllı telefonun hem ön hem de arka kamerası ile 60 FPS’de 4K video kaydedilebilecek.

teknik destek