İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sahte iPhone Aktivasyon Kilidi Sorgulama Araçlarına Dikkat!

Apple’ın beklenmedik bir şekilde iPhone Aktivasyon kilidi durumu sorgulama aracını kendi web sitesinden kaldırması doğal olarak illegal yöntemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. İlk olarak 2014 yılında devreye giren bu araç sayesinde, ikinci el iPhone, iPad ya da iPod touch alırken sorgulama yapılabiliyor, cihazın Aktivasyon Kilidi’nin etkin olup olmadığı ve bir bakıma çalıntı olup olmadığı kontrol edilebiliyordu.

teknik destek

Aslında Apple’ın kendi web sitesinden iPhone Aktivasyon Kilidi durumunu sorgulama aracını kaldırma sebebi doğrudan bir güvenlik önlemiydi. Artniyetli kişiler bu aracı kullanarak cihazlarım IMEI’lerini elde ediyorlar ve hatta çalıntı cihazların etkin olan Aktivasyon Kilidi’ni etkisiz hale getirebiliyorlardı.

Sahte iPhone aktivasyon kilidi sorgulama

Şirketin bu aracı kaldırmasıyla alternatif yöntemler aranmaya başlanmış oldu. Apple’ın kendi web sitesindeki kaynak sayfalarından tek tek bu aracı arayan kullanıcılar istediklerini bulamayınca farklı web sitelerinde yer alan, sözde Aktivasyon Kilidi sorgulama araçlarına yönelmiş durumdalar. Ancak iş hiçte görüldüğü gibi değil.

Apple’ın, iOS cihazlar için Aktivasyon Kilidi sorgulamasını kaldırmış olması demek hiçbir şart altında bu sorgulamanın üçüncü taraf sitelerce yapılamayacağı anlamına gelmektedir. Özellikle bu sorgulamanın yapılabilmesi için cihazın IMEI numarasının gerektiği gerçeği göz önüne alındığında oldukça dikkatli olmak gerekiyor.

Sahte Aktivasyon Kilidi sorgulama araçları bu noktada aslında size sahte sonuçlar sunuyorlar ve cihazınızın IMEI numarasını kayıt altına alarak sizi korumasız hale getiriyorlar. Kim bilir belki sizin olan IMEI numarası başka bir cihazda kullanılabilir…

Bu noktada, tüm takipçilerimizin, Apple’ın kendi web sitesi dışındaki (Apple.com) herhangi bir sorgulama aracı kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. İkinci el iPhone, iPad veya iPod touch alacakların, internet üzerinden değilde elden satın alma yapmalarını ve bu sayede cihazın Aktivasyon Kilidi durumunu kontrol edebileceklerini önemle hatırlatırız.

teknik destek