İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone Ekran Değişimi: Ne Kadara Değiştiriliyor? Nasıl Bir Süreç Söz Konusu?

Öncelikle bu yazımızda iPhone ekranının kırılması durumunu ele alacağız. iPhone ekranının kırılması durumunda ne kadara ekranın değiştirildiğinden, nasıl bir sürecin söz konusu olacağına kadar her şeyi tüm açıklığı ile önünüze getireceğiz.

Evet, iPhone ekranının kırılması şüphesiz hepimizin yaşayabileceği bir şey ve bunu yaşamaktan öte yaşadıktan sonrası çok daha kritik önem taşıyor. Hepimizin merak ettiği şey ise ekranların kırılması, çizilmesi sorunlarının Apple Store’lar ve Premium Reseller tarafından garanti kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediği. Ne yazık ki hiçbir üretici ki bu akıllı telefon olsun olmasın bir akıllı saatte olabilir, cihazın ekranlarında meydana gelebilecek kırılma, çizilme gibi kozmik sorunlardan kendilerini muaf tutuyorlar ve bu işin yükümlülüğünü tümüyle kullanıcıya yüklüyorlar.

Yani iPhone’unuzun ekranını kırmanız tümüyle sizin suçunuz oluyor ve Apple Store’lar veya Premium Reseller’den destek almak istediğinizde size bir fatura çıkartılıyor.

Peki bu çıkartılan fatura ne kadar oluyor? Evet gelin şimdi buna detaycı bir şekilde cevap verelim. Apple Store’lar aracılığıyla destek almak istediğinizde sürecin daha kaliteli ve sistemli işlediğini belirterek, bu konuda işinizi şansa bırakmamanızı ve bir Apple Store üzerinden destek almanızı öneririz.

Neden derseniz, Apple Store’larda müşteri desteğine oldukça önem veriliyor. Daha uygun fiyatlı ve daha kaliteli bir hizmet sunuluyor. Özellikle ekran değişimi yerine yeni cihaz için yönlendirme yapılıyor. Peki ama nasıl?

Eğer ki bir iPhone 6s kullanıcısıysanız ve ekranını tuz buz ettiyseniz Apple Store’a başvurduğunuzda size ekran değişimi yerine yeni cihaz teklif ediliyor. iPhone 6s için devam edecek olursak ekran değişimi adına 450-650 TL civarında (ekranın hasar durumuna göre bu rakam değişebilir) bir değişim ücreti çıkartılırken her şeyi ile yepyeni bir cihaz verilmesi adına sadece ve sadece 1.100-1.200 TL civarında (rakam koşullar ve durumlara göre değişebilir) bir fatura çıkartılıyor. Yani cihazınızın ekranının kırılması sırasında gövdesinde oluşabilecek hasarlar, ekran değişimi ile sınırlı kalmanız durumunda bir kenarda bırakılıp işlem yapılıyorken cihaz değişimini tercih ettiğinizde gövdede oluşan hasarlardan da kurtuluyorsunuz.

Bu noktada bir şeye dikkatinizi çekmek isteriz. Cihazınızın gövdesinde ortaya çıkan eğilme, bükülme gibi durumlarda ekran değişimi bir kenara cihazınızın garanti dışı kalması söz konusu olabilir. Genel de Apple Premium Reseller’in bu yönde bir uygulaması söz konusu olmaktadır. Yani ekran değişimi için gittiğiniz bir Premium Reseller’den cihazınızın gövdesinde oluşan büyük çaplı eğilme-bükülme sorunları sebebi ile garanti dışı kapsamına düşmeniz söz konusu olabilir. Buna dikkat etmeniz oldukça önemli.

Tüm bunların dışında, cihazının ekranını dışarıdan, resmi olmayan herhangi bir yerden değiştirmek de bir yerde tercih edilebilir olarak gösterilse de bunun pekte akıl karı olmadığını belirtelim. Malzemenin orjinal olmadığı gerçeği bir yana cihazınızın garanti dışı kalması gerçeği kesinlikle sizi uzun vadede zarar sokabilir. Çünkü cihazınızda sizin müdehaleniz veya hatanız dışında bir arıza meydana gelirse Apple ekran değişimi müdehalesini farkedecek ve sorun her ne olursa olsun garanti dışı cihaz kapsamında destek sağlayacaktır.

Ayrıca daha önce bir iPhone ekran değişimi yaptıysanız, rehber videolar ile kendi iPhone’unuzun ekranını değiştirmeniz mümkün. Elbetteki gerekli olan araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanızda fayda var.

İşte sizin için seçtiğimiz iPhone ekran değiştirme videoları.

iPhone 6s ekran değişimi;

iPhone 6 ekran değişimi;

iPhone 5s ekran değişimi;

iPhone 5 ekran değişimi;

iPhone 4s ekran değişimi;

Özetle;

  • iPhone ekranınız kırıldığında önceliğiniz Apple Store’lar olsun. Apple Store’lar aracılığı ile işlem yapamayacaksanız elbetteki Premium Reseller üzerinden de sorununuza çözüm bulabilirsiniz.
  • Kesinlikle dışarıdan, yetkili olmayan herhangi bir yerden ekran değişimine gitmeyin. Çünkü bu şekilde bir müdehale cihazınızın garanti dışı kalmasına neden olacaktır. Bu da kısa vadede belki de size 200-300 TL kar sağlasa da ilerleyen zamanlarda oluşabilecek bir arıza durumunda sizi büyük hayal kırıklığına uğratabilir.
  • Eğer ki (eğer ki diyoruz!) cihazınızın zaten garantisi yoksa veya garanti süresinin bitmesi noktasına geldiyse dışarıdan değişim yaptırmak mantıklı olabilir. Ancak bu noktada ekranınızda kullanılacak malzemenin kalitesi oldukça önem taşıyor. Sanıyoruz ki 100 TL’lik bir ekran paneli ile 200 TL’lik bir ekran paneli arasındaki farkı söylemeye gerek yok.

Bir yorum

  1. ali öztürk ali öztürk 21 Aralık 2017

    apple telefonumu kırık cam sorunu ile apple store servisine götürdüm. Apple sitesinde yayınlanan cam değişim ücretini talep ettiler. Ödeme yaptım ve telefonumu teslim ettim. 14 gün sonra, telefonumun değişim kararı çıktığını bildirdiler ve tamamen yeni bir telefon teslim ettiler.

Yorumlar kapatıldı.