Şimdi yükleniyor

iPhone En Doğru Nasıl Şarj Edilir?

iPhone-Nasil-Sarj-Edilir

iPhone En Doğru Nasıl Şarj Edilir?

Son Güncelleme tarihi 17 Şubat 2017 by Müşteri hizmetleri

Akıllı telefonların patlama haberleri her geçen gün artarak önümüze çıkmaya devam ediyor. Bünyesinde darbeye, aşırı ısınmaya v.b. faktörlere bağlı durumlarda beklenmedik şekilde sonuçlar doğurabilecek pili bünyesinde bulunduran her elektronik cihaz elbetteki patlama riskini beraberinde getirirler. Bu noktada, önlem alınmayan, kullanım uyarılarına dikkat edilmeyen iPhone’ların da pilleri patlayabilir veya pil performansları beklenileni sunmamaya başlayabilir.

teknik destek

Özellikle yan sanayi olarak adlandırılan orijinal olmayan şarj aletlerinin kullanılması hem patlama riskini arttırıyor hem de pilin performansını düşürerek şarj süresinin bir günü kurtarmamasına neden oluyorlar.

iPhone Nasıl Şarj Edilir?

En önemli kural; asla iPhone’unuzu orijinal olmayan, yan sanayi olarak adlandırılan şarj aletleri ile şarj etmeyin. Bunu daha da açacak olursak;

  • USB şarj adaptörü ve,
  • Şarj kablosu

Her iki şarj aparatıda orijinal olmalıdır. Eğer ki şarj aletiniz orijinal ise iPhone’unuzun gerektiği durumlarda saatlerce (uyumadan önce şarja takmak gibi) şarjda kalmasında bir sakınca yok. Çünkü iPhone’ların pilleri Lityum-İyon oldukları için tam olarak şarj olduktan sonra artık gerekli olmayan akımı otomatik olarak keseler ve bu da pilinizin uzun süreli şarjdan etkilenmemesini sağlar.

iPhone’u Priz Üzerinden Şarj Etme

iPhone’unuzu priz üzerinden şarj etmek en iyi seçimdir. Şarj kablonuzu önce USB duvar adaptörüne ardından adaptörü prize takın.

iPhone’u Bilgisayar Üzerinden Şarj Etme

Şarj kablonuzu, açık olan ve uyku modunda olmayan bir bilgisayarın USB 2.0 veya USB 3.0 bağlantısı noktası üzerinden şarj edebilirsiniz. Klavyenizdeki veya diğer aksesuarlarınız üzerindeki USB bağlantı noktaları üzerinden iPhone’ununuzu şarj etmeyin.

iPhone’u Power Bank ile Şarj Etme

Şarj kablonuzu sadece Apple onaylı bir aksesuar üreticisinin Power Bank’ı ile şarj edebilirsiniz. Bunun dışındaki hiçbir Power Bank’ı kullanmak iPhone’unuz için tavsiye edilmemektedir.

Şarj Seviyesine Dikkat Edin!

iPhone’larda hatta tüm iOS ekosisteminde %20’lik şarj seviyesi kritik bir seviyedir. Şarj seviyeniz %20 olduğunda imkanınız varsa iPhone’ununuz şarj etmeniz önemlidir. Elbetteki imkan yoksa bu kısas çokta mühim değil. Ancak şarjınız komple bitip iPhone’unuz kapanırsa bunun pilinize zarar verdiği gerçeğini bilmenizde fayda var.

Bir diğer nokta ise şarj seviyenizin %80 olmadan iPhone’unuzu şarj cihazı ile olan bağlantısını kesmemeniz.

Yeni Alınan iPhone’un 24 Saat Şarj Edilmesi Yalanı

iPhone’larda böyle bir uygulama yoktur. Yeni aldığınız iPhone’u şarj seviyenize göre normal bir şekilde şarj etmeniz yeterlidir.

iPhone’unuz Şarj Olmuyorsa veya Yavaş Şarj Oluyorsa

iPhone’unuz şarj olmuyor veya yavaş şarj oluyorsa aşağıdaki talimatları kontrol edin;

  1. Şarj kablosunda veya USB adaptöründe herhangi bir tahribat olmadığından emin olun. Şarj kablosunda veya USB adaptöründe herhangi bir tahribat varsa o aksesuarı kullanmayın.
  2. Prizde bir sorun olmadığından, çalışabilir olduğundan emin olun.
  3. iPhone’un alt kısmında bulunan şarj bağlantı noktasındaki kirleri temizleyin. Ardından şarj kablosunu sıkıcı iPhone’a bağlayın. Yine de iPhone’unuz şarj olmuyorsa servis desteğine ihtiyacınız olabilir.
  4. Eğer ki şarjınız komple bitmiş ve iPhone’unuz kapanmışsa aceleci olmayın. iPhone’unuzun yarım saat şarj olmasını bekleyin.
  5. iPhone’unuzu zorla yeniden başlatın. Apple logosu görününceye kadar Uyut/Uyandır düğmesiyle birlikte ana ekran düğmesine aynı anda en az 10 saniye basılı tutun. Ardından iPhone’unuzu yeniden şarj etmeyi deneyin.

Tüm bunlara rağmen iPhone’unuz açılmıyorsa veya şarj olmuyorsa, şarj adaptörünüz ve kablonuzla birlikte iPhone’unuzu Apple’ın herhangi bir yetkili servisine götürmenizi tavsiye ederiz.

teknik destek

9 yorum

comments user
Bahar

Sarj sorunu nezaman düzelcek iOS 10.3.1 birden Sonra sarj cabuk bitiyor Ve iOS 10.3.2 cikti Gine ayni artik düzelsin :/

Yorumlar kapalı.