İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone Etkinleştirme Kilidi Durumu Kontrolü Artık Yapılamıyor! İkinci El iPhone Alırken Aman Dikkat

Apple iCloud.com/activationlock’da varolan, iCloud Etkinleştirme Kilidi durumunu kontrol sayfasını, hiçbir açıklama yapmadan, sessiz sedasız bir şekilde kaldırdı. Şu anda bu URL’ye giden kullanıcılara 404 hatası gösteriliyor ve iCloud.com anasayfasına yönlendirme yapılıyor.

Peki bu sayfanın mahiyeti neydi kısaca buna değinecek olursak, ilk söyleyeceğimiz şey ikinci el iPhone alırken, bir satıcının güvenilirliğini doğrulamak için oldukça kullanışlı olmasıydı. Bu sayfada yer alan araç sayesinde, bir iOS cihazın Etkinleştirme Kilidi‘nin etkin olup olmadığını öğrenmek için IMEI veya seri numarasını yazarak kontrol sağlanabiliyordu. Apple’ın bu sayfayı kaldırması ile artık kontrol yapmak imkansız hale gelmiş oldu.

Sayfanın 404 hatası vermesi, durumun geçici bir sorundan kaynalı olabileceğini akıllara getirse de Apple’ın destek belgelerinden de bu hizmetini kaldırılmış olması, bunun geçici bir sorun olmadığını gösteriyor.

Apple tarafından, bir iOS cihazının Etkinleştirme Kilidi‘nin etkin olup olmadığını öğrenmek için alternatif bir yol sunulmuyor.

Apple’ın neden bu kadar faydalı bir yardımcı aracı elimizden aldığı şimdilik belirsiz. Ancak şirketin bu adımını, internet üzerinden ikinci el iPhone satışını önlemeye yönelik gibi duruyor.

Her ne kadar ülkemizde böyle durumlarla pek karşılaşılmasada, eBay gibi siteler üzerinden her gün onlarca çalıntı iPhone, düşük fiyatlarla satışa sunuluyor. iCloud‘un bu yardımcı uygulaması ile cihazın Etkinleştirme Kilidi’nin etkin olup olmadığının kontrolü yapılabilir ve güvenilirlik durumu doğrulandıktan sonra hızlı bir satış gerçekleştiriliyordu.

Apple’ın tavsiyesi, önceki iPhone sahibinin, kendi hesabını kaldırıncaya kadar kullanılmış herhangi bir iPhone, iPad veya iPod touch’ı satın alınmaması yönünde. Etkinleştirme Kilidi durumu kontrolü aracı geri dönmezse, internetten ikinci el cihaz satışları için şimdilik bunu doğrulamak mümkün değil.

iOS 8’den beri, iOS cihazları için Etkinleştirme Kilidi varsayılan olarak aktif. Bu sayede, gerçek cihaz sahibinin, geçerli bir Apple Kimlik bilgilerini sağlamadan, kimsenin bir cihazı etkinleştirmesi mümkün olmuyor. Bu sayede, çalıntı iOS cihazlarının değeri önemli bir ölçüde düşürülmüş, satışı önlenmiş oluyor.

Etkinleştirme Kilidi, tüm yeni iPhone’larda, iPad’lerde, iPod touch’larda ve Apple Watch’larda kullanılabilir ve varsayılan olarak etkindir. Kullanıcılar, açık olan Etkinleştirme Kilidi’ni, iPhone’u Bul uygulamasını kapatarak devre dışı bırakabilirler.