iPhone Gibi iPad’ler de Yavaşlatılıyor mu?

iPad
Bir kaç hafta önce Apple’ın iPhone modellerde ömrü bitmeye yaklaşan bataryaya sahip telefonları performansı artırmak için kasıtlı olarak yavaşlattığını öğrenmiştik. Bu haber bazı kişiler tarafından öne sürüldü ve daha sonrasında Apple tarafından da kabul edildi. Bir çok kişi bu konuyu tartışırken durum karşısında Apple’ı dava edenler de oldu. Peki iPhone’lara yapıldığı gibi Apple’ın başka bir ürünü olan iPad’lere de aynı şekilde yavaşlatma işlemi yapılıyor mu?

GSMArena ekibi bu sorunun cevabı için bir çeşitli testler yaptı ve bu durumun iPad’lere yapılmadığına karar verdi. Apple iPad’lerin bataryaları eskise de işlemci performansını güncellemeler ile düşürmüyor.

teknik destek

Bunların yanında söylememizde fayda var: Apple daha çok eski iPhone’larda olan bir sorun için çıkardığı özellik ile telefonların ani kapanmalarını engelleyebiliyor ve bu özelliğin sadece iPhone’lara özel olduğunu aktardı. Bu konudaki açıklama ise şöyle: “Bu güç yönetimi özelliği iPhone’a özeldir ve başka herhangi bir Apple ürünü için geçerli değildir.”

Neden iPad’ler Yavaşlatılmıyor?

Konu bataryaların eskimesi olduğu için bunu örnekler ile açıklamak daha mantıklı olacaktır. Örneğin 2014’te çıkan iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin bataryaları 1,810 mAh ve 2,915 mAh değerlerindedir. Bu telefonların çıkışından 1 ay sonra ise iPad Air 2 7,340 mAh gücünde bir batarya ile satışa sunuldu. Aslında sorumuzun cevabını bulduk. Daha büyük batarya kullanıldığında cihazı yavaşlatmaya gerek kalmıyor. Ayrıca iPad’leri telefonlar kadar sık kullanmadığımız için şarj etme süreleri de daha kısa oluyor. Böylece bataryanın eskimesi de daha uzun sürüyor.

müşteri hizmetleri

İnternet ve teknoloji delisi bir kişilik. Teknoloji haberleri yazmaktan zevk alan biri.

6 Comments

  1. Performans, hız, uygulama açarken bekleme, kasma, donma, ısınma, gibi konularda bi sorun yaşamadım ama güç yönetimi özelliği 11.2 ile geldiğinden beri müzik dinlerken hoparlörden eskisi gibi yüksek çıkmıyor ses. Fark edilir derecede düşüş var. İp7 – IOS 11.2.2

  2. Yalan bence ipad air ios 11le yerlerde sürünüyor ios 10dayken aşırı derecede seri olan cihaz 11de ölüyor örnek olarak ipad mini 2lere bakın ios 10 ile gram kasmadan vainglory oynayabiliyosun iOS 11 yüklenmiş ipad mini 2 ile oynamaya çalış bakalım oynanıyor mu 20 fps kasa kasa gif gibi oynuyorsun adeta.

  3. bu da şu demek iphone ların batarya çok küçük olduğu için “gerekli sürenin daha az bir zamanında çalışarak eskimeye yüz tutuyor ve batarya iyi satıyor” mu ydu? ki düşük olmasının başkaca bir alternatifi kalmıyor. ios tek sektör ve alternatif marka da olmayınca “sükseli!” marka ya ütüle ütüleyebildiğin kadar. o sebeple ipad te yok o sorun.

    tebrikler başarılan ios, iyi ki almamışım diyecem ama al birini vur ötekine (yinede yaşaşın windows)

Comments are closed.