Loading Now

iPhone için “Assembled in USA” Etiketini Gölgeleyen Açıklama

iPhone Üretimi

iPhone için “Assembled in USA” Etiketini Gölgeleyen Açıklama

Apple’ın en önemli ortağı olan Foxconn’un Amerika Birleşik Devletleri’nde bir iPhone montaj fabrikası kurabileceği fikri şirket başkanı tarafından yapılan açıklama ile daha da şüpheli konuma geldi.

Apple bir süredir, ABD başkanı Donald Trump tarafından Çin’den ithal edilen ürünlere ağır ithalat vergileri getirme tehditlerinden sonra iPhone montajını ABD’ye getirme imkânlarını yokluyor. Apple’ın bu konuda önemli iş ortaklarından Foxconn bu fikri araştırmayı kabul ederken Pegatron’un büyük bir dürüstlük ile bu fikri reddettiği açıklamıştı.

teknik destek

Fakat Foxconn başkanı Terry Gou tarafından yapılan en sonki yorum bu fikrin gerçeğe dönüşmesini zorlaştırıyor.

Terry Gou’nun Çin’deki gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin teşvikler sunmaya istekli olup olmayacağından endişe duyduğunu ve eğer öyleyse ABD’de bir üretim tesinin kurulamayacağını belirtti.

Terry Gou ayrıca, “dünyanın en büyük iki ekonomisi” arasındaki ticaret savaşında bir taraf seçmek istemediklerini de sözlerine ekledi.

Yeni ABD başkanı Donald Trump, başkanlık seçiminden önce “Apple’ın bilgisayarlarını ve diğer ürünlerini ABD’de üretmesini sağlayacağını” ve daha sonra Çin’den ithal edilen ürünlere %45 oranında bir ithalat vergisi getirme tehdidinde bulunmuştu. Ekonomistler, bunun her iki ülkenin de ekonomisine zarar vereceği konusunda uyarıda bulunurken, Çin bu tehdite karşılık “iPhone satışları zarar görecektir” dedi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’da daha önce, iPhone’ların ABD’de üretme fikrinin pratik olmayacağını belirtmişti.

teknik destek