iPhone için En İyi Facebook Uygulaması İpuçları

iPhone Facebook

Ülkemizde 30 milyondan fazla tüm dünyada ise 1.5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan popüler sosyal ağ sitesi Facebook’un artık hayatımızın bir parçası olduğu gerçeğini görmemezlikten gelmek evet neredeyse imkansız.

teknik destek

Popüler sosyal ağ sitesinin mobil uygulaması, iPhone uygulaması için de bazı ipuçlarını paylaşmak için bu rehber yazıyı hazırlamak istedim. Umarım bu ipuçlarından işinize yarayacak olanlar çıkar ve Facebook deneyiminizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Mobil veri tasarrufu için de önemli bir konu olan otomatik video oynatma özelliği nedendir bilinmez ama Facebook tarafından varsayılan olarak etkin olarak kullanımımıza sunuluyor. Hal böyle olunca haber kaynağı gezintileri birer zülüm haline gelebiliyor.

Otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için iPhone’unuzun ana ekranından Facebook uygulamasını açın. En aşağıda yer alan menüden, en sağdaki seçenekler ikonuna dokunun. Gelen seçenekler ekranını aşağıya doğru kaydırın ve Ayarlar seçeneğine dokunun. Alt kısıma gelecek olan diyalog ekranından Hesap Ayarları seçeneğine dokunun. Şimdi, Videolar ve Fotoğraflar seçeneğine dokunun ve Otomatik Oynatma menüsüne giderek “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneğini etkin hale getirin.

Bağlantıları Kaydedin

Haber Kaynağı’nda gördüğünüz herhangi bir paylaşım hoşuna gitmiş olabilir ama onu okumak için vaktiniz olmayabilir. Bunun için Bağlantıyı Kaydet seçeneğini kullanmanız yeterli.

Gönderinin sağ üst köşesinde yer alan aşağı doğru ok benzeri ikona dokunun ve gelen ekrandan “Bağlantıyı kaydet” seçeneğine dokunun.

Daha sonra kaydettiğiniz bu bağlantılara erişmek için uygulamanın alt kısmındaki menüden en sağdaki seçenekler ikonuna dokunun ve Kaydedilenler menüsüne gidin.

Facebook’un Arka Planda Uygulama Yenileme Özelliğini Kapatın

Facebook siz uygulamayı açmasanızda sizin her an uygulamayı açma durumunuza karşın (en güncel haberleri siz uygulamayı açmadan size sunabilmek adına hazırlık yapma) uygulamayı arka planda sık sık yeniler. Elbetteki bu da doğrudan iPhone’un pil ömrüne yansımaktadır. Bunu kapatarak pil ömrünüzü arttırabilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğine gidin ve Facebook’un yanındaki anahtarı etkisiz hale getirin.

Facebook için Konum Servislerini Kapatın

Bir diğer iPhone pil ömrünü etkileyen şey de Facebook için Konum Servisleri’ni etkin tutmaktır. Ne zaman Facebook’u açsanız otomatik olarak konumunuz sürekli algılanacak ve her ana yer bildirimi yapacakmışsınız gibi gizliden gizliye hazırlık yapılacaktır. Bunun önüne geçmek için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsüne gidin ve Facebook için “Asla” seçeneğinie etkin hale getirin.

Facebook iPhone’unuzu İşgal Etmesin

Her gün, saatlerce vakit geçirdiğiniz bir uygulama doğal olarak aylar hatta ve hatta yıllar sonra hiç de azımsanmayacak bir depolama kapasitesi işgalinde bulunabilir. Bunu engellemek için ne yazık ki basit bir yöntem yok. Ancak ne kadarlık bir kapasite işgali söz konusu bunu basitçe görebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Genel > Saklama Alanı/iCloud Kullanımı menüsüne gidin ve Alanı Yönet seçeneğine dokunun. Ardından Facebook uygulamasına gidin. Eğer ki 300-400 MB’dan daha fazla bir alan işgali söz konusu ise Uygulamayı Sil diyerek bu işgali önleyebilirsiniz. Daha sonra App Store’dan uygulamayı yeniden indirebilirsiniz.

Haber Kaynağınızı Sevdiklerinizle Doldurun

Facebook’ta yüzlerce hatta binlerce kişi ile arkadaşlık yapıyor olabiliriz ama bunların büyük bir kısmı sadece sanal arkadaş olmaktan öteye geçemiyorlar. Hal böyle olunca bunları Haber Kaynağı’mızda görmek çoğu zaman sıkıcı olabiliyor. Bunu önlemek için ise yapmanız gereken şey oldukça basit; Haber Kaynağı’nı şekillendirme.

Facebook uygulamasını açıp en aşağıdaki menüden en sağdaki seçenekler ikonuna dokunun ve gelen ekranı aşağıya doğru kaydırıp Ayarlar seçeneğine dokunun. Gelen diyalog ekranından Haber Kaynağı Tercihleri seçeneğine dokunun. “Başta Görmek İstediğin Kişilere Öncelik Ver” seçeneği ve “Gönderilerini Gizlemek İstediğin Kişileri Takibi Bırak” seçeneği tam sizin içindir. Buralardan kendinize göre ayarlamalarınızı yapın.

Gizliliğiniz için Kısıtlılar Listesini Kullanabilirsiniz

Birisiyle formaliteden arkadaşlık kurduysanız ve gizliliğinizi bu kişiye karşın düzenlemek istiyorsanız Kısıtlılar Listesi eşsiz bir tercih olacaktır. Facebook uygulamasını açıp ilgili kişinin profiline gidin. Arkadaşın yazan seçeneğe dokunun. Gelen diyalog ekranından “Ark. Listelerini Düzenle” seçeneğine dokunun ve en aşağıda yer alan Kısıtlılar seçeneğine dokunarak düzenlemeyi tamamlayın.

Bildirimleri Düzenleyin

iPhone için Facebook uygulamasında size bir bildirim geldiğinde klasik iOS’ta olduğu gibi bildirimi sola doğru kaydırdığınızda daha fazla seçeneği görebilirsiniz. Buradan ya direk Gizle seçeneğini kullanabilir ya da Daha Fazla seçeneğine dokunarak daha fazla genel ayarlamayı yapabilirsiniz.

müşteri hizmetleri