İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone için iOS 10’daki Klavye Donma Sorununun Çözümü

Çok sayıda test ve beta sürümlerinin ardından iOS 10 yayınlandı ama halen daha bazı sorunlar en güçlü ve en yeni iOS sürümünü gölgeliyor diyebiliriz. Özellikle iPhone klavyesi bu konunun başını çekiyor. iOS 10 güncellemesi sonrası beklenmedik zamanlarda ve durumlarda beklenmedik şekilde iPhone’daki iOS 10 klavyesi donabiliyor. Tabiki bu donmayı açacak olursak yazımı engellemesi, yazarken aniden donup sonradan gelmesi gibi.

teknik destek

Aslında bu baş ağrısı sorunun çözümü oldukça basit. iOS 10’daki klavye donma sorunun çözmeniz için sizinle bir değil birden fazla yöntemi paylaşmak istiyoruz.

Yöntem 1: Son iOS 10 Güncellemesine Geçiş Yapma

Çoğu zaman en net çözümdür. Dün itibariyle Apple iOS 10.1 güncellemesini yayınladı ve pek çok sorunu çözüme kavuşturdu. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden son iOS 10 güncellemesini kontrol edebilir ve indirebilirsiniz.

Yöntem 2: Hard Reset

Cihazınızı resete zorlamak bir yerde çözüm sunmaktadır. Uyku/uyanma düğmesi ile birlikte ana ekran düğmesine basılı tutun ve ekran kararana kadar bekleyip. Bu şekilde iPhone’unuzu hard resetlemiş olacaksınız. Şimdi iOS 10 klavyenizin durumunu kontrol edin.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta Hard Reset nasıl yapılır buradaki rehberimize gözatabilirsiniz.

Yöntem 3: Otomatik Düzeltmeyi Kapatın

Kimi yerde sürekli kontrol yapan klavye sorunlara sebep olabilir. iOS’un Otomatik Düzeltme özelliği de bu donma sorununu tetikliyor olabilir. Ayarlar > Genel > Klavye menüsüne gidin ve Otomatik Düzeltme özelliğini kapatın.

Yöntem 4: Tüm Ayarları Sıfırlama

Üstteki üç yöntemden herhangi birisi sizin için çözüm olmadıysa son çareniz tüm iPhone ayarlarını sıfırlamak olabilir. Unutmayın bu seçeneği kullanmanız durumunda yedeğiniz olmazsa verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Sıfırlama menüsünden Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğini kullanarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.

iPhone’unuzu Restore Edin

iTunes üzerinden iPhone’unuza geri yükleme yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Umuyoruz ki artık bu yöntemle sorununuz çözüme kavuşacaktır.

teknik destek