İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ile Yeni Bir Devrim: Mobil Kanser Taraması

Washington State University bünyesinde çalışan bilim insanları yepyeni bir buluşa imza attılar. Geliştirdikleri mobil laboratuvar ile bir kanser tarama sistemi hazırlayan bu uzmanlar projede iPhone 5’i kullanarak %99 başarı oranı yakaladılar.

5717233601_96e3cf51d7_b-696×464

iPhone 5 ile sahada yapılan kanser taramaları son derece hızlı ve başarılı bir şekilde sonuç veriyor. Proje taşınabilir ve küçük bir üniteden oluşuyor. Buradaki en önemli nokta daha önce sabit bir laboratuvarda gerçekleştirilen kanser taramalarının artık aynı zamanda mobil olarak da uygulanabilecek olması. Bu mobil teknolojinin insanlığa sağlık alanında yaptığı en önemli katkılardan biri olarak kayıtlara geçmiş durumda.

spectometer-device-drawing-web

Bir spektrometre ile çalışan mobil kanser tarama ünitesi 8 farklı örneği tek seferde inceleme özelliğine sahip. Alınan örneklerin içerdiği kimyasal miktarı ve türünü saptayabilmek için ışık tayfı ölçümü gerçekleştiriliyor. Ünitenin  interlökin-6 madde türünü tespit etme kabiliyetine sahip olarak tasarlanmış. Bu madde ile örnek veren bireylerin bağışıklık sistemi ile ilgili yetersizliklerin ölçümü yapılıyor. Yani diğer bir anlamda kanserin biyolojik bir belirtisi olarak düşünülebilir.

Bir yorum

  1. bilimkurgu filmleri bilimkurgu filmleri 24 Ekim 2016

    Teknolojinin her ne kadar kötü yanı varsa bunun bin katı iyi yanı vardır. Bu tür yenilikler gerçekten insanların hayatını kurtarabilecek tarzda. Umarız zaman içerisinde uzuclayıp her insanın kullanabileceği bir teknoloıjik alet haline gelir.

Yorumlar kapatıldı.