İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone veya iPad’de Gizli Klasörler veya Gizli Uygulama Kısayolları Oluşturun

Gizlilik pek çok kişi için önem taşımaktadır. Apple’ın iOS ile sunduğu gizlilik sınırları içerisinde bir kullanım gizliliğimiz söz konusu. Peki ya bu sunulan gizliliği bir tık öteye nasıl taşıyabiliriz? Örneğin ana ekranınız üzerindeki uygulama kısayollarını nasıl gizleyebilirsiniz? Ya da klasörlerinizi nasıl gizli hale getirebilirsiniz? iPhone veya iPad kullanıyorsanız gelin sizinle basit ve enfes yöntemimizi paylaşalım.

teknik destek

1.Özel Duvar Kağıdı Seçimi

Uygulama veya kısayolların belirginliğini sağlamak adına Apple iOS’da belirli oranda gölgeleme yapar. Bu gölgeleme uygulama kısayolunun veya klasörlerin her şartta belirgin bir şekilde görünmesini sağlar. Bizim öncelikle bunu engellememiz ve buna göre bir duvar kağıdı seçimi yapmamız gerekiyor. Öncelikle aşağıdaki duvar kağıtlarından birisini indirmeniz gerekiyor.

Kilitli ekran üzerinde dilediğiniz duvar kağıdını kullanabileceğinizi unutmayın. Önemli olan uygulama kısayollarının ve klasörlerin yer aldığı ana ekran duvar kağıdıdır.

2.Şeffaflık ve Kontrast Ayarı Yapın

Yeni duvar kağıdını ayarlamadan önce şeffaflık ayarı yapmanız gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik ayarlarına erişmeniz ve Kontrast ı arttırın.

Eğer gri duvar kağıdını tercih ettiyseniz şeffaflığı azaltın. Beyaz duvar kağıdını tercih ettiyseniz şeffaflığı devre dışı bırakın.

Bu iki ayarı belirtilen şartlar doğrultusunda sağladıysanız artık gizli klasörler veya uygulama kısayolları için ilk adımı atmış bulunuyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken birkaç küçük ayarlama kaldı.

3.Bir Görünmez Simge Oluşturun

Yukarıdaki uygulamayı App Store üzerinden ücretsiz olarak indirin. Uygulamayı indirdikten sonra “Simge Oluştur” seçeneğine tıklayın.

Bağlantıya Git seçeneğine tıklayın. Açılan ekran üzerinden alt kısımda yer alan “Fotoğraf” a ve ardından “Film Rulosu” seçeneğine tıklayarak indirdiğiniz ve duvar kağıdı olarak seçtiğiniz duvar kağıdını seçin.

Bu aşamada uygulama sizden bir link isteyecektir. Yapmanız gereken tek şey bir kere boşluk bırakmak olacaktır. Daha sonra yükle deyin ve “Ana Ekran” a ekleyin.

Ana ekrana oluşturduğunuz simge başarılı bir şekilde eklediğinizde onu bulmanız zor olabilir. Sadece dikkatli bakarsanız onu görebilirsiniz.

5.Bir Görünmez (Gizli) Klasör Oluşturun

Bir önceki adımda görünmez simgesini oluşturdunuz. Şimdi sırada görünmez bir klasör oluşturmak kaldı. Normal şartlarda bir klasör oluşturun ve ilk sıraya elle eklediğiniz görünmez kısayol ikonunu yerleştirin.

6.Gizli Klasörün Etiketini Kaldırın

Her şey görünmez bir vaziyette dursa da klasörün ismi açık bir şekilde görünmeye devam edecektir. Bu aşamada aşağıda ki tweette parantez içerisinde yer alan kısmı kopyalamanız ve klasörün adına yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Artık gizli bir klasöre sahipsiniz ve içine hangi uygulamayı atarsanız atın sizin dışınızda kimse onlardan haberdar olmayacaktır 🙂

müşteri hizmetleri

Bir yorum

  1. cengiz cengiz 5 Ocak 2017

    hangi ugulamayı indiricez

Yorumlar kapatıldı.