iPhone, iPad ve iPod touch’a iOS 11 Public Beta 1 Nasıl Yüklenir?

iOS 11 Public Beta

Apple, uygun iPhone, iPad ve iPod touch modelleri için iOS 11’in ilk public beta sürümünü geçtiğimiz günlerde yayınladı ve Apple Geliştirici Programına kayıtlı olmayan kullanıcıların yazılım güncellemesinin sonbaharda resmi olarak piyasaya sürülmeden önce test etmelerinin önünü açmış oldu.

teknik destek

Şu anda iOS 11, yayınlanmasına oldukça uzun bir sürenin olduğu bir güncelleme konumunda. Bu nedenle iOS 11 public beta 1‘in veya geliştirici betalarının ikincil bir iPhone’a yüklenilmesi uygundur. Bunun dışında günlük hayatınızda kullandığınız bir iPhone’a iOS 11 beta’yı yüklemek henüz iyi bir fikir değildir.

iOS 11 public beta sürümünü yüklemek kısmet basit bir işlemdir ve çoğu durumda işlem en başından en sonuna kadar 15-20 dakika sürmektedir. Bu yazımızda 15-20 dakikalık işlemi sizlerle adım adım paylaşacağız.

iTunes Yedeklemesi

iOS 11 public beta’yı yüklemeden önce, cihazınızın içeriğini ve ayarlarını iTunes’de yedeklemeniz oldukça önemlidir. Bunun için; iOS cihazınıza bağlı olan lightning kablosunu bir Mac’e veya PC’ye bağlayın.

iTunes’de sol üst menüde yer alan cihaz simgesine dokunun.

Ekran Resmi 2017-06-28 02.09.05

Yedeklemeler başlığı altında yer alan Bu bilgisayar’a tıklayın ve Şimdi Yedekle seçeneğine tıklayarak devam edin. Hesap parolalarını, Sağlık ve HomeKit verilerini yedeklemek isterseniz “iPhone yedeklemesini şifrele” kutusunu işaretleyin. Son olarak Şimdi Yedekle’ye tıklayın.

Ekran Resmi 2017-06-28 02.09.22iTunes açıkken macOS menü çubuğundan iTunes > Tercihler… seçeneğine tıklayın.

Ekran Resmi 2017-06-28 02.12.34

Gelen ekrandan Aygıtlar sekmesine tıklayın. Klavyenizden Kontrol düğmesine basarken yeni yedekleme ve Arşivle’ye tıklayın.

Ekran Resmi 2017-06-28 02.23.05

Apple Beta Yazılım Programı’na Kaydolma

iOS 11 public beta sürümünü yüklemek için katılımın ücretsiz olduğu Apple Yazılım Programı‘na iPhone’unuzu, iPad’inizi veya iPod touch’ınızı kaydettirmeniz gerekmektedir.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızdan Apple Beta Yazılım Programı web sayfasına gidin. Kayıt Ol düğmesine dokunun ya da üye iseniz oturum açın.

Apple Kimliği bilgilerinizi girin ve Oturum Aç düğmesine tıklayın. Sorulursa Apple Beta Yazılım Programı’nın kayıt ve kullanım koşullarını kabul ettiğinizi beyan edin.

Herkese Açık Betalar Kılavuzu ekranında, iOS sekmesi seçili durumdayken, Başlarken bölümüne gidin ve iOS cihazınızı kaydet simgesine dokunun.

Cihazlarınızı Kaydet ekranında iOS sekmesi seçili iken ekranı aşağıya kaydırın ve konfigürasyon profilini indir düğmesine dokunun. Gelen ekranda İzin Ver seçeneğine dokunarak devam edin.

Yükle düğmesine dokunun ve iOS Beta Yazılım Profilini yükleme işlemini başlatın. Konfigürasyon profilinin yüklenmesinin ardından cihazınızı yeniden başlatın.

iOS 11 Public Beta’yı Yükleme

Apple Beta Yazılım Programı’na kaydolduktan sonra, iOS 11 public beta sürümünü yüklemek için normal yazılım güncelleme adımlarını izleyeceksiniz.

Bunun için iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsüne gitmeniz yeterli. Buradan ekrana gelecek olan güncellemeyi indir ve yüke diyerek güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

müşteri hizmetleri