iPhone, iPad ve Mac’in Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone, iPad ve Mac’in Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone, iPad ve Mac’e güç veren pillerin sonsuza kadar verimli kalmaları mümkün değildir. Her pilin bir ömrü vardır ve ömürlerini doldurduktan sonra istenmeyen durumlar oluşmaya başlar. Bu yazımızla, iPhone’unuzun, iPad’inizin veya Mac’inizin pilinin durumunu kontrol etmek için en iyi ve en kolay yöntemi sizinle paylaşıyoruz.

Birkaç yıl içerisinde iPhone’unuzun, iPad’inizin veya Mac’inizin pilinin eskisi gibi pil ömrü sunmadığını hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Apple cihazlarında yer alan lityum-iyon pillerin kimyası gereği zamanla bozulurlar. Bu da pil tam kapasitede şarj olmayacağı anlamına gelmekle birlikte pil ömründe düşüşe neden olur.

Tüm bunlarla birlikte Apple’ın pilin durumuna göre cihazlarının performansını düşürdüğünü resmi olarak kabul etmiş olması da pilin sağlık durumunun tespit edilmesini önemli hale getiriyor. Peki, mesela bir iPhone’un pilinin durumu nasıl öğrenilir?

iPhone Pilin Durumunu Öğrenmek İçin!

Cihazınızdaki pilin durumunu öğrenmek için Mac’inizde kullanabileceğiniz güzel bir uygulama var. Uygulamamızın adı coconutBattery.

coconutBattery’i kullanmak son derece basit. Öncelikle, Mac’e uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Daha sonra iPhone’unuzu veya iPad’inizi Mac’inize bağlamanız yeterli. Özellikle iPhone veya iPad’inizi Mac’inize bağladıktan sonra cihazınızın bilgisayara güvenme isteğini onaylamanız şart. Son olarak ise coconutBattery’yi başlatmanız yeterli. Uygulama pilinizle ilgili her şeyi size sunacak.

Uygulama ile Mac’ini pilinin durumunu kontrol etme işlemi oldukça basit. Daha iyi olan ise Apple’ın zaten macOS’ta size böyle bir imkan sunuyor olması. Mac’iniz klavyesinin alt düğmesine basarken ekranın üst kısmındaki pil ikonuna tıklarsanız pilinizin durumunun kolaylıkla görebilirsiniz.

Mac Pil Durumu

Pilin Durumunu Kontrol Etme

Mac için Pil Durumunu Kontrol Etme

Uygulamayı Mac’inize indirip başlattığınızda aşağıdaki bir ekran ile karşılaşırsınız.

Görüleceği üzere bizdeki Mac’i 947 kere şarj etmişiz. Apple’ın macOS analizlerine göre pil durumunun iyi olduğu yani sorunsuz olduğunu da uygulamadan görebilirsiniz. Yine de pilin kapasitesi yüzde 91.9’a düşmüş, buna dikkatinizi çekmek isteriz.

iPhone ve iPad için Pil Durumunu Kontrol Etme

Gelelim iPhone ve iPad için pil durumunu kontrol etme yöntemine. Mac’te uygulama açıkken iOS cihazınızı Mac’inize USB-lightning bağlantı kablosunu kullanarak bağlayın. Uygulamanın üst menüsünden iOS Device seçeneğine tıklayın.

Henüz 1 aydır elimizde olan iPhone X’in pilinin durumunu gösteren tüm teknik bilgiler önümüzde. Görüleceği üzere, iPhone X’i 33 kere şarj etmişiz ve pilin kapasitesi (Design Capacity) yüzde 100 seviyesinde. Zaten böylesi yeni bir cihazın pili için tedirgin olunacak bir durum yok. Mühim olan 1 yıllık (12 ay) süreçten sonrasıdır.

Pilin Durumu Kötü İse Yapılması Gerekenler

iPhone, iPad veya Mac’inizin pil durumu en azından yüzde 50 seviyelerinin altında ise harekete geçmek gerekiyor. Çünkü hem pil ömrü ile cihazınız beklenen verimi size sunmayacak hem de Apple’ın pil ömrünü dengeleyebilmek adına yaptığı yazılımsal müdehaleden dolayı cihazınızın performansı düşecektir.

Pilinizi değiştirmek için yetkili bir Apple servisinin veya randevu alarak Apple Store’un yolunu tutabilirsiniz.

iPhone Pil Değişim Fiyatlandırması

Pil ServisiGaranti KapsamındaGaranti Kapsamı Dışında
Uygun Tüm iPhone Modelleri0 TL319 TL

Elbetteki pilinizin garanti kapsamında değiştirilmesi kararı Apple’a aittir. iPhone’unuzun garantisi yoksa veya garanti kapsamı dışında pil değişimi yapılacaksa yukarıdaki tabloda yer alan “Garanti Kapsamı Dışında” fiyatlandırmasından piliniz orijinali ile değiştirilir.

iPad Pil Değişim Fiyatlandırması

iPad ModelleriPil Servisi
iPad mini
iPad mini 2
429 TL
iPad mini 3
iPad mini 4
429 TL
iPad
iPad 2
iPad Air
5. nesil iPad
429 TL
iPad Air 2
iPad 3. nesil
iPad 4. nesil
429 TL
9.7 inç iPad Pro429 TL
10.5 inç iPad Pro
12.9 inç iPad Pro
2. nesil 12.9 inç iPad Pro
429 TL

Pilinizin garanti kapsamında değiştirilmesi kararı Apple’a aittir. iPad’inizin garantisi yoksa ve veya garanti kapsamında değişimi yapılacaksa fiyatlarda değişiklik olabilir.

Apple’ın fiyatlandırması size uymazsa ve herhangi bir servisten ücretini vererek pil değişimi yaptırmak istiyorsanız dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü orijinal olmayan pillerde patlama, yanma gibi sorunlar meydana gelebilir ve hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir.

6 Comments

  1. AIDA64 programını iphone yükleyip battery bölümünden bataryanızın yüzde kaç kayıp yaşadığını öğrenebilirsiniz.

  2. sorun yok yazmışsınız 1 aylık iphone nin bataryası birden yüzde 89 a inemez zaten yüzde 80 den sonra sorunlar başlyor sizin telefon garantilik hızlı şarj adaptörü veya kablosuz şarj sağlık durumunu bozmuş olabilr

    1. pardon yanlış yere baktım alttaki durum şarj seviyesini gösteriyor

  3. Peki bir Mac’imiz yoksa İphone , İpad pil durumunu nasıl öğreneceğiz ?

Comments are closed.