İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone Kamera Sorunları ve Çözüm Önerileri

iPhone kamera sorunları çözümü nedir? Her yıl Apple iPhone‘un kamerasında önemli yükseltmeler yapıyor ve her zaman o dünyanın en popüler fotoğraf makinelerinden birisi durumunda. Yine de arada istenmeyen sorunlar ortaya çıkabiliyor. Tıpkı diğer kameralar gibi bu sorunlar donanımsal veya yazılımsal olabiliyor.

teknik destek

Bu yazımızda, bir dizi kamera ile ilgili sorunları ve en sık karşılaşılan sorunların bazılarını ele alacağız. Tüm bu önerilerimizi iPhone, iPod touch veya iPad üzerinde kısacası iOS cihazınızda deneyebilirsiniz.

Kamera Uygulamasında Takılı Gelen Siyah Ekran

iPhone-Kamera

iPhone kamera siyah ekran hatası: Bazen kamera uygulamasını açtığınızda sizi siyah bir ekran karşılayabilir ve bunu sık sık yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu sorun kimi zaman donanımsal kimi zaman ise yazılımsaldır.

Sorun genellikle ön ve arka kamera arasında geçişlerde yaşanabiliyor. Hatta iOS’ta bu noktada bu sorunla sık sık karşılaşılabiliyor.

Eğer bu sorunu yaşarsanız kamera uygulamasını komple kapatarak (multitasking üzerinden de) tekrar başlatmanız sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir. Hepsinden de öte iPhone’unuzu yeniden başlatmak bu noktada çok daha iyi bir çözüm olabilir.

Eğer halen görüntü gelmediyse sorun büyük ihtimalle donanımsaldır. Hemen bir yetkili servis üzerinden destek almanız gerekecek. Apple bu tip sorunlarda herhangi bir ücret talep etmeksizin sorununuzu çözecektir.

Fotoğraflarınız Bulanık veya Odak Dışı mı Kalıyor?

iPhone fotoğraflar bulanık sorunu: iOS yazılımı otomatik olarak lensin fotoğrafa odaklanmasına yardımcı olmak için gelişmiş algoritmaları kullanır. Bazen, vizöre dokunarak manuel odaklama yapılmak durumunda da kalınabilir elbette. Bu durumlarda fotoğrafınız odaklanması sonucu bulanıklık sorununu atlatacaktır.

Hala fotoğraflarınız bulanık oluyorsa bu durumda yanlış odaklama yapıyor olabilirsiniz. Bu durumda fotoğraf çekerken deklanşör  düğmesine basmadan önce kameranın odaklanması için bir süre bekleyin. Kameranız otomatik odaklanacaktır.

Eğer bu senin sorunun değilse o zaman sorununuz donanımsal olabilir. Böyle bir sorun lekeli bir objektif sonucu ortaya çıkabilir. Hemen kameranızın merceği üzerini temizleyin ve leke bırakmamaya özen gösterin. Şimdi kendi testlerinizi tekrar yapabilirsiniz.

Başka bir olası sorun ise lensiniz kaymış olması ya da çizik bir kamera merceğinin olması durumu. Apple’ın kendi lensleri için kullandığı sert bir cam olsa da hem kir ve lekeler için hem de çizilmemesi için hiçbir engel yoktur. Bu durumda bir Apple Store’u veya Apple yetkili servisini ziyaret etmeniz sorununuzun çözüşmesi noktasında oldukça iyi olacaktır.

iPhone’un Kamera Flaşı Takılıyor veya Çalışmıyor

Kameranın flaşı takılı kalıyor! Günlük kamera çekimlerinizde bir diğer ortaya çıkan sorun ise kamera flaşının takılması veya hiç çalışmamasıdır.

Mesela LED flaşınızı bir fener gibi kullanmak istemiş ve açık unutmuş olabilirsiniz. Gün ışığında farketmemiş olabilirsiniz. Bu noktada kontrolünüzü sağlamanızı ve flaş açıksa kapatmanızı öneririz.

Kamera uygulamasında flaşı kapatmış olabilir veya muhtemelen flaşınız otomatik modda olabilir. Flaşı açık konumuna getirmek onun çalışmasını sağlamak için yeterli olacaktır. Şimdi test etmek için kamera uygulamanız açıkken herhangi bir yere odaklama yapın ve kamera flaşının yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer ki donanımsal bir sorununuz yoksa bu adımda kamera flaşınızı yanması gerekiyor.

Yine de flaş açılmamak için direniyorsa iPhone’unuzu sıcak bir ortamda kullanmış veya uzun bir flaşlı çekim yapmış olabilirsiniz. Bu doğrudan flaşınızı etkileyecektir. Bir süre iPhone’unuzu dinlendirin ve sıcaklığın düşmesini bekleyin. Şimdi tekrar kontrol edin.

Hala ve hala sorununuz çözülmediyse yapabileceğiniz tek şey Apple’a başvurmak olacaktır.

Ana Ekranda Kamera Uygulaması Yok

Fotoğraf çekmek için ana ekranda kamera uygulamasını arıyorsunuz ama yerinde yok mu? Bunun birkaç açıklaması mevcut. iOS’ta yerleşik uygulamaları kaldırmak mümkün değildir. Bu durumda kamera uygulamasını diğer klasörlere atmış olabilirsiniz. Kontrol edin.

Bir diğer ihtimalle ise sınırlamalar açık olabilir. Hemen Ayarlar > Genel > Sınırlamalar üzerinden kontrolünüzü yapın. Sınırlamalar açıksa bunu kapatın sorununuz çözülecektir.

iPhone bulanık fotoğraf, iPhone flaş sorunu ve iPhone odaklanma sorunu için yazımızı beğendiniz mi?

teknik destek

14 Yorum

 1. tuncer tuncer 30 Nisan 2018

  allah kahretsin bendede arka kamera donuyor actıgında

 2. fevzi fevzi 21 Haziran 2017

  APPLE 5 1 YILDIR ARKA KAMERAM SİYAH SIFIRLANDI YENİDEN BŞLATILDI SONUÇ SIFIR ,ÇÖZÜM BULAN VARMI

 3. Mert Mert 21 Haziran 2017

  Benim iPhone 6’ım var gece flash la fotoğraf çektiğim zaman kırmızı çıkıyor.

 4. Ali Ali 19 Haziran 2017

  5s cihazımın 2 ay once garanti bitti sonra arka kameraya siyah ekran geldi garantiye gonderdim karsilar mi acaba

 5. mehmet mehmet 13 Mayıs 2017

  Benim İphone 7 arka kamera modunda siyah bi leke çıkıyor. video modu yada kare moduna alıyorum sorun yok foto modunda siyah leke var neden olabilir

 6. Erdem Erdem 9 Nisan 2017

  Benimde iphone 7plus var selfie kamerası bulanık ve renksiz..okadar para ver kamera berabat.Normal kamerada beklediğim gibi değil.

 7. OKAN KILINÇKAYA OKAN KILINÇKAYA 18 Ocak 2017

  5 para etmez bu ıphonelar onca para verip alıyorsun ön kamerası bozuk çıkıyor bu nasıl iş böyle test etmiyormusunuz telefonları sıfır alıyoruz sıfır hatalı cıkıyor lanet olsun size

 8. mihriban mihriban 3 Aralık 2016

  benim video çekiyor ama resim çekmiyo bulanık karanlık

 9. umut aydaş umut aydaş 16 Kasım 2016

  bir hafta önce iphone 7 aldım 3’üncü gün telefonun kamerasına girdiğimde siyah bir ekranla karşılaştım ve kameran hala görüntü alamıyorum. ön kamera çalışıyor arka kameraya geçtiğimde donuyor siyah bir ekran geliyor sizce donanımsal mı yazılımsal mı ?

  • osman osman 22 Kasım 2016

   aynısı benimde oldu bu telefonu almaz olaydım çok pışmanım

  • ergin ergin 23 Kasım 2016

   aynı sorun bende de oldu cihazım(iPhone 7) 2 haftalıkken arka kamera açılmıyordu siyah ekran geliyordu. müşteri hizmetlerini aradığımda cihazın yazılımsal bir probleminin olmadığını donanımsal bir sıkıntının olduğunu söylediler. şuan garanti de ne olacak bakalım 🙂

   • Muhammed Muhammed 1 Nisan 2017

    Kardeş bendede aynı sorun var tamir mi ettiler değişim mi verdiler

  • Bircan Bircan 5 Haziran 2018

   bende de aynı sorun var ama ben amerikadan aldım ve türkiye garantisi yok ben ne yapmalıyım.

 10. Seda Seda 14 Ekim 2016

  Bendeki sorun çok garip ön kamerada sadece saniye ayarlayınca ve renk ayarı yapınca bulanık çekiyo yani krom, soluk, tonlu gibi bölümlerde. Merceği temizledim odaklayarak çekiyorum yine de olmuyo arka kamerada falan hiç bi sorun yok.

Yorumlar kapatıldı.