Şimdi yükleniyor

iPhone Kanser Teşhisi İçin Kullanıldı!

butterfly

iPhone Kanser Teşhisi İçin Kullanıldı!

Son Güncelleme tarihi 30 Ekim 2017 by ADEM ATEŞ

ABD’de görev yapan bir damar cerrahı, iPhone cihazlarla uyumlu olan bir mobil ultrason sayesinde boğazındaki kanseri teşhis etti. Mobil ultrason cihazı, iPhone’a bağlanarak görüntüleri anlık olarak cihaza gönderebilme yeteneğine sahip.

teknik destek

Damar cerrahı John Martin, uzun zamandır boğazında bir rahatsızlık olduğu şüphesine kapılmıştı. Çalıştığı firma olan Connecticut şirketi için Butterfly Network kurumu tarafından üretilen ultrason cihazını boğazında denemeye karar veren cerrah, Butterfly iQ’yu boğazında deneyerek skuamöz hücreli kanseri keşfetti.

butterflyiq iPhone Kanser Teşhisi İçin Kullanıldı!

Yukarıda görülen bu cihaz, ABD piyasasında kullanıcıya sunulan ilk ultrason cihazı olarak biliniyor. Yarı iletken bir çip üzerine yerleştirilmiş ultrasonik sensörler ve mikro boyutlarda ultrason transistörlerini bünyesinde bulunduruyor.

Ayrıca doktor Martin, “Bunu bir ultrason cihazı olarak görmek ve bir cihaza bağlamak yeterli olacaktır. Eğer tıbbi olarak ultrasona ilişkin temel bilginiz varsa, hastalıklı dokuların teşhisini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu yazılımlar sayesinde bu teknolojiyi herkes kullanabilir ve tarama sonuçlarını yorumlayabilir ve bu durum, cihazı bir ultrason cihazından daha fazlası haline getirir. Artık cihazın bireysel satış işlemlerine uygun olduğunu düşünüyoruz. Cebinizden çıkartıp tüm vücudunuzu tarayabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Ultrason işlemleri, başta özel hastanelerde olmak üzere oldukça pahalı işlemler olarak biliniyor. Butterfly iQ cihazı ise, 2000 dolarlık bir fiyat ile kullanıcılarını özel sektörlere yüksek miktarlar ödemekten kurtarabilir. Firmanın ürünü 2018 yılında satışa sunması bekleniyor.

teknik destek