iPhone Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

iPhone

Teknolojinin zirvede olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bu aynı zamanda önümüzde binlerce seçenek olduğu anlamına geliyor. Çoğu zaman elimizdeki sınırlı bütçe ile neredeyse sınırsız seçenekler arasından bir tercih yapmak durumunda kalıyoruz. Burada en iyi kararı verebilmek için bilinçli bir tüketici olmak son derece önemli.

iphone-6s-colors

Bir iPhone mu satın almayı düşünüyorsunuz? Bu en azından ilk tercihinizi doğru yaptığınız anlamına geliyor. Bir iPhone almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Bütçe Aralığı Belirleme

Öncelikle bir bütçe aralığı belirleyin. Bu durum daha iyi bir karar almanızı sağlarken aynı zamanda tercih esnasında size esneklik imkanı sağlar. Bilinçsiz tüketiciler bir bütçe aralığı belirlemediklerinden dolayı daha sonra ihtiyaç duydukları teknolojik aletleri almakta zorlanabiliyorlar. Bu durum özellikle Apple ürünleri için geçerli.

Satın Alacağınız Cihazı Hangi Amaçlar İçin Kullanacaksınız?

Bu konuda mesleğiniz son derece belirleyici olacaktır. Ancak tamamen yeterli olduğunu söylemek de zor. Satın alacağınız cihazı işiniz için kullanmayı düşünüyorsanız daha yüksek performanslı modeller tercih edebilirsiniz. Sizin için hız ne kadar önemli? Peki ya ekran boyutu?

Nasıl bir telefona ihtiyaç duyduğunuzu netleştirebilirseniz bu tercihi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz o derece mümkün olacaktır. İhtiyaç duymadığınız halde 64 GB bir depolama birimine sahip olan bir iPhone satın almak mantıklı değil. Ya da işiniz ile ilgili işlerin birçoğunu dizüstü bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz halde yüksek performansa sahip bir iPhone satın almak yalnızca maddi bir külfetten ibaret olabilir. Özelliklerini tamamen kullanmayacağınız bir cihaz için neden yüksek bedeller ödeyesiniz ki? Ancak ihtiyaç duyduğunuz halde yüksek bir RAM’e ve geniş bir depolama birimine sahip olmayan bir cihaz satın almanız da mantıklı görünmüyor. Bu nedenle satın almadan önce iyi bir analiz etmek yararınıza olabilir.

iphone-ofis

Bir telefonun sizin açınızdan hangi işlevleri önemli? Konuşma süresi, pil performansı, ekranı ya da kamerası? Bunları belirlemeniz doğru bir tercih yapmanız için zemin hazırlayabilir. Yüksek performanslı bir iPhone almak yerine orta segment sınıfında diyebileceğimiz bir iPhone ve bununla beraber bir iPad almaya karar verebilirsiniz. Bu nedenle cihaz ile ilgili beklentilerinizi tespit ederek elinizdeki bütçeyi en iyi şekilde kullanmalısınız.

Replika Ürünlerden Uzak Durun

2906947_16032ed8-67c0-11e3-8bcc-d7a32523fab8

İnternet ya da TV üzerinden satılan replika ürünleri satın almayın. Replika ürünlerin tanıtımı ve satışında bir ticari ahlaktan söz edilebilmesi epey güç. Yurt dışından ithal olarak çok ucuz bir maliyete getirtilen bu ürünlerin kullanımı aynı zamanda birçok risk taşıyor. Replika ürünler tamamen zaman ve para kaybı olarak değerlendirilebilir.