İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE, Mat Kenarları ile iPhone 5s ile Özdeş Tasarımda, 12 Megapiksel Kamera ve 4K Video Kaydı Yeteneği ile Geliyor

Ocaka yından bu yana, Apple’ın bu ayın 21’inde düzenleyeceği özel etkinlikte yeni 4 inç iPhone’u tanıtacağı konuşuluyor. Apple’ın 2013 yılında başlattığı iPhone 5s’den bu yana pek çok şey değişti ve Apple 2014 yılından bu yana 4.7 inç ve 5.5 inç iPhone’larla yoluna devam ediyor. Ancak 4 inç iPhone severlerin sayısı hiç azımsanacak düzeyde değil. Hal böyle olunca Apple 4 inç iPhone severleri de hedefleyerek yeni bir 4 inç iPhone modeli olacak olan iPhone SE’yi tanıtmayı planlıyor.

Kaynaklar iPhone SE’nin iPhone 5s ile tıpa tıp benzer olacağını ısrarla iddia ediyorlar. Çoğu kaynak iPhone 6/6s benzeri bir tasarımdan da söz ederken Apple’ın nasıl bir adım atacağı tam da bu noktada büyük bir merak konusu oluveriyor. Yine de iPhone 5s benzeri bir tasarım beklentisi oldukça yüksek seviyede.

Yeni 4 inç iPhone SE’yi iPhone 5s ile eş gösterecek önemli benzerlikler olacak. Özellikle cihazın köşelerinin iPhone 6/6s kadar oval olmayacağı tıpkı iPhone 5s gibi bir ocallikte olacağı belirtiliyor. Kavisli bir ovalliğin de olmayacağı gelen detaylar arasında. Tasarımın ana hatları ne olursa olsun iPhone 5s gibi kenarlarının parlak olmayacağı belirtiliyor. Buradaki amacın çizilmelere karşın Apple’ın bir önlem alması olarak yorumlanabilir.

iPhone 5s ile diğer donanımsal farklılıkları ise şu şekilde olacak; yeni nesil A9 işlemci, her koşulda “Hey Siri” desteği için işlemci ile yerleşik M9 çip, Apple Pay desteği için bir NFC çip. Ayrıca iPhone SE’de 12 megapiksel kameranın ve 4K video kaydı yeteğinin de yer alacağı iddia ediliyor. Cihazın 3D Touch donanımı olmadan Live Photos desteği sunacağı da gelen bilgiler arasında.

Depolama kapasiteleri, renk seçenekleri ve fiyatlandırması da merak edilenler arasında. iPhone SE sadece iki tip depolama seçeneği ile satışa sunulacak. 16 GB ve 64 GB olmak üzere Apple’ın iki tip depolama seçeneği ile yeni 4 inç iPhone’u satışa sunacağı tahmin ediliyor. Yeni telefon iPhone 6s ile aynı renk seçenekleri ile sunulacak ve 450 $’dan başlayan fiyatlarsa satışa sunulması tahmin ediliyor. iPhone SE tümüyle iPhone 5s’in yerini alacak ve iPhone SE ile birlikte Apple’ın direk iPhone 5s satışlarını durdurması bekleniyor.

Özetle yeni 4 inç iPhone’un bir iPhone 5s’in yükseltilmiş hali olacağını söyleyebiliriz. En yeni iPhone modeli olacak olsada bir iPhone 6 veya iPhone 6s’in yerini alamayacağını ve bu noktada Apple’ın mevcut amiral gemisi iPhone 6s’in yerini koruyacağını özellikle belirtelim.