İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE Sonrası iPhone 5s’in Durumu Ne Olacak?

iPhone SE’nin bir önceki model olan 5s’in yerini almasının ardından 5s kullanıcılarının aklında ki sorulardan bir kaçını derledik sizler için. Bunlardan en çok öne çıkan soru şu ki güncelleme desteği ne zaman sona erer?

Sorumuzun cevabını şu şekilde verebiliriz, iPhone 4s’in tanıtım gününün 14 Ekim 2011 olduğunu düşünürsek; 5 yıl denilecek kadar uzun bir süre güncelleme almış olması ve üstüne de iPhone 5 modelinin olduğunu da varsayarsak 2019-2020 yılına kadar güncelleme alması muhtemel gözüküyor. Bu görüşe dayanak olarak iPhone 5s’in daha 1 ay öncesine kadar satışta olmasını da dayanak olarak gösterebiliriz.

Elbette ki Apple’ın iPhone 5s noktasında kendi satışını bitirmiş olması da bazı problemleri beraberinde getirecek. Şu anda ülkemizde iPhone 5s’in fiyatı 1.329 TL’lere kadar gerilemiş durumda ve fiyatının yol sonuna kadar 1.000 TL bandında seyredeceğini söylemek mümkün. Bir yıl sonrasında ise 1.000 TL’nin altına kadar fiyatının düşeceği ve yavaş yavaş stok dışına itilmesi mümkün.

Özetle Apple’ın iPhone SE’yi iPhone 5s’in yerine oturtmuş olması şimdilik ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca ne yazılımsal ne de servis desteğinin geri çekeceği anlamına geliyor. Ancak fiyat konusunda ve yavaş yavaş arka plana itilecek olan iPhone 5s almayı planlayan kullanıcıların kesinlikle iPhone SE’den yana tercihte bulunmalarını öneriyoruz.