İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE Stoklarında Sıkıntı mı Var?

21 Mart’ta tanıtılan ve tanıtıldığı günden sadece birkaç gün sonra ilk dalga ülkelerde ön siparişe sunulmasının ardından normal seyrinde satışlarına başlandı. Ülkemizinde içinde yer aldığı ikinci dalga ülkelerde ise 29 Mart’ta ön satışa sunulan iPhone SE’nin dün itibariyle normal seyrinde satışlarına başlanmış durumda.

Buraya kadar her şey iyi gözükse de aslında Apple’ın iPhone SE stoklarında sorunlar mevcut. Şu anda Online Apple Store üzerinden iPhone SE sipariş vermek istediğinizde gönderim tarihinin 7-10 günü bulduğunu görebilirsiniz. Kiminiz bunun maksimum üstünde yazılmış bir süreç olarak değerlendirilebilir ancak Apple’ın SE stoklarında büyük bir sorun var.

BGR’nin de haberine göre, Apple başta Amerika ve Avrupa olmak üzere pek çok ülke de iPhone SE stoklarını oldukça sınırlı tutuluyor. Satışa sunulmasının ardından müşterilerin pek çoğu yaşanan stok sorunları sebebiyle, Online Apple Store’lardan ve mağazalardan doğrudan SE’lerini teslim alabilmiş değiller. Öncelikle bunu başlangıç itibariyle bir sorun olarak değerlendirilenler aradan geçen 20 güne yakın sürecin ardından hala devam etmesini Apple’ın stok sorunu noktasında beceriksizliğe bağlıyorlar.

Aslında bu tam olarak beceriksizlik anlamına gelmiyor elbette. Çin’de ön siparişe sunulmasıyla birlikte 3 milyondan fazla sipariş alınan iPhone SE’nin stoklarında herhangi bir sorun yok ve bu akıllara Apple’ın Çin başta olmak üzere Hindistan gibi ülkeleri iPhone SE ile hedeflediğini akla getiriyor.

Yine de Apple’ın böyle bir adımı diğer ülkelerdeki müşterileri etkiliyor ve Apple’ın gerçek anlamda bir tedarik sorunu mevcutsa bunu yakın zamanda çözeceği de tahmin ediliyor.