İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE Suya Dayanıklı mı? İşte iPhone 5s ve iPhone 6s Karşılaştırmalı Test

Her yeni iPhone sürümünde olduğu gibi, yeni iPhone SE’de su geçirmezlik testine tabi tutuldu. Evet Apple iPhone SE için su geçirmez ya da suya dayanıklı gibi bir durumdan söz etmiyor ama YouTuber Zach Straley durmamış ve iPhone SE için bir su geçirmemezlik testi yapmış.

teknik destek

Karşılaştırma da yapabilmek için Zach, teste iPhone 5s ve iPhone 6s’i de dahil etmiş. Test ile birlikte özellikle hemen hemen eş değer performansa sahip olduğu gösterilen 4.7 inç iPhone 6s ile özellikle iPhone SE suya karşı dirençlerini test edilmiş.

Testlerde üç farklı iPhone modelinin kullanılmasının yanısıra, üç farklı su doldurulmuş kutu da kullanılmış. Test boyunca açık bir şekilde bir zamanlayıcıda kullanılmış durumda.

İşte o test;

iPhone 5s 5 dakika sonrasında ilk su hasarını göstermeye başlayan iPhone oluyor. iPhone 6s ve iPhone SE ise su altında geçen 15 dakikaya rağmen çalışmaya devam ediyorlar.

İlginçtir, iPhone 6s ve iPhone SE 1 saat boyunca su altında durdular ve çalışmaya devam ettiler. 1 saat sonra sudan çıkarılan iPhone SE için ise beklenmeyen bir şey oluyor ve hoparlörü boğuk ses vermeye başlıyor. Bunun sebebi de temas eden su olarak gösteriliyor. Bu suyun tahliye edilmesi sonrası muhtemelen iPhone SE’de de herhangi bir sorun olmayacaktır.

Yukarıdaki testin özellikle iPhone SE veya iPhone 6s’in suya dayanıklı olduklarını kanıtlayan bir test değildir. Ancak testin sonucunda şunu söyleyebiliriz ki, iPhone SE’yi yanlışlıkla su ile temas ettirirseniz müdehale etmeniz için ortalama bir süreciniz var.

müşteri hizmetleri