İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE’lerde Bluetooth Sorunu! Donanımsal Sorun mu Var?

Geçtiğimiz iki hafta içerisinde giderek artan iPhone SE satışları ile kullanıcı geri dönüşleride artarak devam etmeye başlamış durumda. iPhone SE ile birlikte araç içi veya kablosuz kulaklık kullanan ve doğal olarak Bluetooth bağlantısını kullanan pek çok kullanıcı yaşadıkları sorunları dillendirmeye başladılar ve bu sorunun pek çok kullanıcının yaşaması akıllara iPhone SE’lerde donanım sorunun olduğunu getirmiş durumda.

Resmi Apple Destek Forumlar’ı dahil olmak üzere pek çok topluluk sitesinde dillendirilen bu sorun bazı cihazlarda sesli GPS navigasyona kadar uzanıyor.

Özellikle Bluetooth bağlantısı ile müzik dinleyen kullanıcıların yaşadığı düşük ses kalitesi sorunu dikkat çekici boyutta. Öyle ki şikayetlerin her üçünden bir tanesi bu sorundan söz ediyor.

Crowdsourced sorunların genel olarak Amerika, Avustralya, Kanada, Almanya, İsveç, İngiltere gibi ülkelerde satılan iPhone SE’lerde göründüğünü vurgulanıyor. Yine de taşıyıcı veya model numarası ne olursa olsun iOS 9.3 veya iOS 9.3.1 ile çalışan cihazların pek çoğunda sorun var gibi duruyor.

Sorunun aslen donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu bilinmiyor. Konunun taze olması elbetteki henüz Apple’ın dikkati dahilinde değil ancak Apple’ın yakın zamanda konuya açıklık getirmesi bekleniyor.

Ayrıca soruna geçici bir çözümde bulunabilmiş değil. Kullanıcılar gerek SIM kart değişikliği gerek Bluetooth sıfırlaması pek çok yöntemi denemişler ancak bunlar sorunlarına çözüm olmamış.

Bazı müşterilerin Apple’dan Bluetooth sorunlarının farkında olduğuna ve sorunu çözmeye çalıştıkları için uğraştıkları yönünde onay almış durumdalar. Daha önce de benzer sorun iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta araç içi ses sistemlerinde eşleştirmede görülmüştü.