İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE’nin Bataryası iPhone 6s’den Hatta Galaxy S7’den Bile Daha İyi!

iPhone SE bir amiral gemi cihaz olarak gelmese de 4 inç akıllı telefon hayranları için büyük anlam ifade ediyor. Özellikle sunduğu pilinin dayanma süresi oldukça iyi seviyede duruyor.

Henüz satışına başlanmayan iPhone SE kullanıcı bazında testlere tabii tutulmamış olmasa da bazı üst seviye uzmanların elinden geçmiş durumda. The Wall Street Journal bu konuda bir makale paylaştı ve Apple’ın yeni 4 inç iPhone modelinin pil konusunda oldukça başarılı olduğunu savundu.

iPhone SE özellikle yüksek ekran parlaklığı ile web sitelerinde gezilerek kullanıldığında 10 saat süren pil dayanma süresine sahip olduğu keşfedildi. Bu iPhone 6s ve iPhone 5s’e göre +2 saat daha fazla pil dayanma süresi demek. Samsung’un yeni amiral gemisi ile karşılaştırıldığında ise üç saatten daha uzun pil dayanma süresine sahip olduğu belirtiliyor.

iPhone SE’nin böylesine başarılı bir bataryaya sahip olması oldukça önemli bir detay olarak yorumlanıyor. Elbette ki bunun altında öncelikle yazılım ve son donanımsal yenilikler yatıyor olsa da Apple’ın batarya konusunda büyük atılımlar yaptığı da görülüyor diyebiliriz.

Tabi ki bu sonuçların alınmasının en büyük sebeplerinden birisi de ekran boyutu ve çözünürlük. iPhone SE 640 × 1136 çözünürlüğe sahip bir 4 inç ekran ile geliyor. 3D Touch gibi ekran donanımlarına sahip değil. iPhone 6s 750 × 1334 çözünürlüğe sahip 4.7 inç ekran ve Galaxy S7 1440 × 2560 çözünürlüğe sahip 5.1 inç ekran ile geliyorlar. Bu da iPhone SE’ye göre daha az süren bir pil dayanma süresi anlamına geliyor. Yine de iPhone SE’nin bataryası şimdiden göz doldurmuş durumda.

Yakın zaman cihaz üzerinde gerçekleştirilecek olan testlerle durumunun daha anlaşılır hale geleceğini belirtelim. Elbette ki yeni iPhone SE için en yeni gelişmeleri ve haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.