İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE’nin Bilinmesi Gereken 9 Yönü: iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6s Karşılaştırması İçerir

Apple nihayet, 4 inç ekranlı akıllı telefon severleri memnun edecek bir adım attı ve geçtiğimiz hafta başında iPhone SE‘yi tanıttı.

teknik destek

1.999 TL’den başlayan fiyatla, bir bakıma uygun fiyatla satışa sunulan yeni iPhone SE görünüşü bakımıyla bir iPhone 5s gibi dursa da yapabildikleri ve donanımı ile Apple’ın amiral gemisi iPhone 6s ile eş değer bir cihaz.

Tabi ki çok daha fazlası da var. Eğer yeni bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız iPhone SE için çok daha fazlasını sizinle buluşturmak istiyoruz.

En Güçlü 4 inç Telefon

Son 2 yıldır, akıllı telefon üreticileri küçük ekranlı telefonlara gereken önemi vermediler. Henüz 4.7 inç ve üstü büyüklükte bir ekranlı akıllı telefon tercih etmeyen güçlü bir kitlenin varlığı göz önüne alındığında Apple’ın iPhone SE ile attığı bu adım kesinlikle taktire şayan diyebiliriz.

iPhone SE, A9 çip, 2 GB RAM, Apple Pay için NFC çip, 12 megapiksel ön kamera ve 4K video kaydı yeteneği, Live Photos özelliği gibi pek çok yüksek seviye donanımsal özellikleri ile geliyor.

iPhone SE, iPhone 5s’e göre 2 kat daha faza CPU performansı ve 3 kat daha fazla GPU performansı sunuyor.

Onu Sevmeniz için Pek Çok Sebep Var

iPhone 6 ve iPhone 6s, hafif kavisli ön ekranlar ve estetik görünümleri ile dikkat çekici dursalar da efsane tasarımı ile çoğu kullanıcının gözünde bir iPhone 5s değiller. 4 inç ekranlı iPhone SE’nin özellikle kullanım kolaylığı dikkat çekici düzeyde diyebiliriz. 4.7 inç ve 5.5 inç iPhone 6/6s’i cebe koymak, cepte taşımak kimi zaman zor olabiliyor ama iphone SE ile bu tür sorunlar yaşamıyorsunuz.

https://vine.co/v/ip23EmJPvK2

SE neredeyse 5s gibi görünüyor. Tek fark kenarlarının tam parlak yerine mat olması. Ayrıca Apple logosunun seçtiğiniz renge göre anodize edilmiş olması mevcut ve yebi Roze Altın renk seçeneğinin de bulunduğunu belirtelim.

roze-altin-iphone-se

iPhone SE alırken hangi rengi tercih etmeli? İşte en detaycı rehber yazımız;

Hangi Renk iPhone SE Satın Almalı? Roze Altın, Altın, Uzay Grisi veya Gümüş Renk

Küçük Farklılıklar

Mevcut amiral gemisi ile iPhone SE’nin pek çok benzer yönü var. Özellikle donanım konusunda kesinlikle benzerler. Tasarım noktasında da iPhone 5s ile benzer olan SE’nin iPhone 6s/6 ve 5s’e göre küçük farklılıkları da yok değil.

Örneğin iPhone 5s’de kullanılan Touch ID’den 2 kat daha hızlı, yeni nesil Touch ID mevcut. iPhone 6s’de yer alan 3D Touch yeni SE’de yer almıyor olsa da Live Photos desteği ile bunun önüne geçildiğini belirtelim.

En büyük negatif yönü ise ön kamerasının 1.2 megapiksel olması. Bu ona en yakın akıllı telefon olan iPhone 6s’le arasındaki en büyük farklılık olarak gösterilebilir. iPhone 6s’in ön kamerasının 5 megapiksel olduğunu belirtelim.

iPhone SE Tümüyle Modern

iPhone 6s’in en iyi şeyi performansı değil. Onunla beraber kullanıcılara sunulan kullanıcı deneyimi. Her şeyden önce henüz ülkemizde kullanılabilir olmasa da büyük kolaylık sunan Apple Pay desteğinin yer alıyor olması. Bu özellikle iPhone SE’de de bulunuyor. Bir diğer özellik ise A9 çipe yerleşik gelen M9 hareket yardımcısı işlemci. M9 ile Siri her zaman sizi dinleyebiliyor ve cevap verebiliyor. Telefonunuzun ekranı kapalı dahi olsa “Hey Siri” demeniz yeterli.

iPhone 5s’e Göre Çok Daha İyi Pil Ömrü

iPhone SE bir iPhone 5s’e göre %50 daha fazla pil ömrü sunuyor. Hatta daha önceki bir haberimizde iPhone 6s ve Galaxy S7’ye göre çok daha iyi bir pile sahip olduğunu sizlerle paylaşmıştık. İlgili yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

iPhone SE’nin Bataryası iPhone 6s’den Hatta Galaxy S7’den Bile Daha İyi!

Depolama Alanı

iPhone SE’nin iki farklı depolama alanı seçeneği ile geliyor. 16 GB ve 64 GB olarak. 16 GB depolama seçeneği ile olan modeli 1.999 TL bir fiyatla satılacakken, 64 GB depolama seçeneği sunan modelinin 2.399 TL’ye satışa sunulacağını belirtelim.

Senin için İyi Olmayabilir, Ama…

Pek çok kullanıcı için iPhone SE kesinlikle yeterli bir akıllı telefon değil ama gerek fiyatı gerekse küçük ekranı ile kimi kullanıcı kitlesine hitap ettiği açık. Özellikle fiyatı ile bir iPhone 6 veya 6s’e göre kesinlikle daha iyi olduğu açık.

iPhone SE Kesinlikle Tercih Edilecek

iPhone SE’nin torunlar ve dedeler arasında bir aracı olacağı açık. Hatta baba ile çocuklar arasında da. Gerek boyutu gerekse kullanılabilirliği ile iPhone SE akıllı telefondan yeteri kadar anlamayan kullanıcılar için tercih sebebi olacaktır.

Uzman Yorumları Ne Söylüyor?

Verge Lauren Goode, “küçük ya da daha uygun fiyatlı iphone isteyenler için iPhone SE kesinlikle yeterli” derken,

BuzzFeed’den Nicole Nguyen, “daha büyük ekranlılarının daha iyi olduğunu düşünmüyorum. iPhone SE çılgın bir hıza sahip akıllı telefon” diyor.

Yani uzmanlardan da tam not olan iPhone SE kesinlikle tercihiniz olabilir. Peki ama iPhone SE ne zaman satışa sunulacak? İşte cevabı;

iPhone SE Ne Zaman Satışa Sunulacak?

teknik destek