İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve Android Kullanıcılarının Kişilik Özellikleri Farklı mı?

Android ve iPhone cihazları şu anda küresel akıllı telefon pazarında hakim durumdalar. İki marka benzer işlevsellik sunsa da, pazarlama kampanyaları farklı tüketici kesimlerini hedeflemektedir. Yeni araştırma Android ve iPhone kullanıcılarındaki kişilik farklılıklarını test ediyor.

teknik destek

Akıllı telefon seçimimiz kişiliğimiz hakkında çok şey söylüyor. Akıllı telefonlar, ilk iPhone’un gelişiyle birlikte 2007’de popüler olmaya başladı. O zamandan beri akıllı telefon satışları katlanarak arttı. 2011-2013 yılları arasında, dünya çapında akıllı telefon satışlarında % 50’nin üzerinde bir artış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin % 64’ünün artık bir akıllı telefona sahip olduğu bildirildi. 2011 ile kıyaslandığında, bu sayı neredeyse iki katına çıktı. Akıllı telefon pazarları, Android cihazları ve iPhone’ları arasında bölünmüş durumda. Android cihazlar en yeni rakamlara göre % 87.6 ile pazar payına hakimken iPhone cihazları % 11.7 ile ikinci sırada yer alıyor.

Android ve iPhone cihazları işlevsel olarak çok benzer olsa da, pazarlama kampanyaları çok farklı. Yeni psikolojik araştırmalar, iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki kişilik farklılıklarının bazılarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Akıllı telefon kullanıcıları arasındaki temel kişilik farklılıkları

Birleşik Krallık’ta bulunan University of Lincoln, Lancaster Üniversitesi ve Hertfordshire Üniversitesi ortak çalışması olan araştırma, 500 katılımcının kendileri ve akıllı telefonlarına karşı tutumlarıyla ilgili bir dizi soruya cevap vermelerini istiyor. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bazı bulgular şunlar:

  • iPhone kullanıcıları genellikle kadınlar. iPhone kullanıcıları kendi cihazlarına eş android cihazlar ile aynı görme konusunda endişeli oluyorlar. Buna rağmen iPhone kullanıcıları çoğu insan tarafından tercih edilen cihazlara sahip olma konusunda ilgili de değiller. Yani aynı özelliklere sahip olsa hatta daha iyi özellikler bile olsa iPhone daha iyidir diyor iPhone kullanıcıları.
  • iPhone kullanıcılarında dürüstlük ve alçakgönüllülük konularını daha düşük seviyede iken duygusallık ön planda.
  • iPhone kullanıcıları da Android kullanıcılarından daha fazla dışa dönük.
  • Android kullanıcıları daha çok erkek-yaşlı- zenginlik ve sosyal statüye daha az ilgi duyuyorlar. Android cihazlara sahip olanlar daha dürüst ve hoşgörülü görünüyorlar.
  • Android kullancılarının kişisel kazanç için kuralları çiğneme olasılıkları daha az.

Yukarıdaki bulgular Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking dergisinde yayınlandı. Görüldüğü gibi iPhone ve Android kullanıcıları arasında kişilik farklılıkları (herkeste olmasa da ) mevcut.

Siz bu araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulara katılıyor musunuz?

teknik destek