Şimdi yükleniyor

iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

medical-id-nedir-iphone-sos-ayarlarin

iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme tarihi 23 Ocak 2018 by MirAhmet

iPhone ve Apple Watch cihazları sağlık ve fitness konularında harika özellikler sunuyor. Ancak bir kaza, yaralanma ve bu gibi durumlarda yardım almak için önemli özellikleri de içeriyorlar. iPhone‘unuzdaki ve Apple Watch‘taki SOS ayarlarını nasıl ayarlayacağınızı öğreteceğiz. Bunun yanında Medikal ID ayarlarınızın da olduğundan emin olmanız için yazımızı dikkatle okuyun.

teknik destek

Hem Tıbbi Kimlik hem de SOS sizin için hayat kurtarıcı özellikler olabilir. İkisi de düzenli olarak kullanılan özellikler değildir. Bu nedenle Tıbbi Kimlik ayarlarını yapan ya da SOS durumunda bunun nasıl kullanılacağını bile pek insan yoktur.

Tıbbi Kimlik kullanıcıların önemli sağlık bilgilerini ilk müdahale edenlere iPhone ve Apple Watch ekranından erişebilecekleri acil durum irtibat bilgilerini sunar.

iPhone‘da Tıbbi Kimlik Nasıl Kurulur veya Güncelleştirilir

 1. Sağlık uygulamasını başlatın.
 2. Sağ alt köşedeki Tıbbi Kimlik yazısına tıklayın.
 3. Bilgilerinizi girmek için sağ üst köşedeki Düzenle’ye dokunun.
 4. Kilitlendiğinde Göster’in üst tarafta açık olduğundan emin olun.
 5. İşiniz bittiğinde Bitti butonuna dokunun.

Ayrıca birden fazla acil durum iletişim bilgisi ekleyebileceğinizi unutmayın. 25 kadar eklenebildiğini biz denedik.

medical-id-iphone iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Organ Bağışına Kayıt Olma

Apple ayrıca ulusal organ bağışı kayıt defteri olan Donate Life’a üye olma seçeneği sunmaktadır. Bu ilgilenen kullanıcılar için kaydolmanın basit ve hızlı bir yoludur. Detaylı bilgiler için üstten Daha Fazla Bilgi bağlantısına tıklayın.

organ-bagisi-yapmak-iphone-medical-id iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple Watch‘da Tıbbi Kimlik Nasıl Kurulur veya Güncelleştirilir

Medikal ID ile ilgili en iyi şey iPhone‘unuzdan bağlı Apple Watch cihazınıza otomatik olarak senkronize edilebilmesidir. Herhangi ilave bir şey yapmanıza gerek yok. Sağlık uygulamanızda bilgilerinizi güncellerseniz hemen Apple Watch‘ınızda görünmelidir.

Apple Watch uygulamasındaki Sağlık ayarları kalori yakma ve diğer sağlık metriklerini hesaplamak içindir ve Tıbbi Kimlik profilinizden ayrıdır.

iPhone ve Apple Watch‘da Tıbbi Kimliğe Nasıl Erişilir?

Bir başkasının Tıbbi Kimlik Numaranızı alması gerekiyorsa; iPhone‘daki Kilit ekranının sağ alt köşesindeki Acil butonuna dokunun. Alternatif olarak iPhone X ve 8’de kapatma ekranında Medikal ID ve SOS kaydırıcıyı bulabilirsiniz.

Apple Watch‘da yan düğmeye basılı tutun. Medikal ID sürgüsü, güç kapatma ve SOS seçenekleri hep birlikte size sunulacaktır.

apple-watch-medical-id iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

iPhone‘da SOS Ayarlarını Nasıl Özelleştirebilirim?

Acil servisleri aramak için iPhone‘da SOS özelliğini etkinleştirmenin üç yolu vardır. Daha otomatik olanlarından ikisi iOS 11’in en yeni sürümünde varsayılan olarak açık olarak gelirler.

Kullanıcılar iPhone X ve 8 için 5 saniye kadar yan düğmeyi ve ses düğmelerinden herhangi birine basılı tutmalılar. Buna Otomatik Çağrı denir.

İkinci seçenek ise hızlı bir şekilde yan düğmeye basmaktır (veya uyku/uyandırma düğmesi), buna da Yan Düğme ile Çağrı denir. Üçüncü seçenek ise güç kapatma ekranında SOS kaydırıcıyı kullanmaktır. Bu takdir edersiniz ki en kolayıdır.

Bu ayarları nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Aşağı doğru hızlıca kaydırın ve Acil Durum SOS’a dokunun.
 3. Seçenekleri kapatarak/devre dışı bırakarak hangi SOS seçeneklerini kullanmak istediğinizi seçin.

ayarlari-sos-iphone iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Geri Sayım Sesi

Geri sayım sesi varsayılan olarak açık olur. Bu se SOS’u kasten kullandığınızdan emin olmanız için yüksek sesli uyarıcı bir tondadır. Ancak acil bir telefon görüşmesi yapmayı düşünüyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz.

Eğer SOS geri sayımında bırakırsanız 5 ve 4. saniyeler için herhangi bir ses çıkarmaz. Fakat 3, 2 ve 1 saniyelerinde alarm sesi üretir.

Bu özellik yüzünden yanlışlıkla 155’i ararsanız iptal etmeye olabildiğince hızlı bir şekilde basın. Testler sırasında ve bu makalenin ekran görüntülerini alırken yanlışlıkla bir SOS çağrısı yaptık. Ancak hemen iptal ettiğimizden acil servis gönderilmedi 🙂

Apple Watch‘te SOS Ayarlarını Özelleştirme

Apple Watch SOS için yan düğmenin hızlı tıklanmasını istemez. Bunun yerine başka seçenekler sunar. İlk olarak kullanıcılar yan düğmeye basıp basılı tutarak otomatik bir SOS çağrısı yapabilirler. İkinci olarak ise güç kapatma ekranını görene kadar yan düğmeye basılı tutabilir ardından SOS kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

Otomatik SOS çağrı özelliği Apple Watch uygulaması ayarlarında varsayılan olarak açıktır.

 1. Apple Watch uygulamasını açın.
 2. Genel > Acil Durum SOS üzerine dokunun.
 3. İsterseniz Otomatik Çağrı Bekletme özelliğini devre dışı bırakın.

ayarlama-sos-apple-watch iPhone ve Apple Watch Medikal ID ve SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple Watch da iPhone gibi yüksek bir geriye sayım uyarısı sesi içerir. Ancak bunu kapatmak için bir seçenek yoktur. iPhone‘unuz veya Apple Watch‘ınız sessiz/titreşim modunda ayarlanmış olsa bile geri sayım uyarı sesi duyulacaktır.

Unutmayın eğer yanlışlıkla bir SOS çağrısı yaparsanız, mümkün olduğunca çabuk İptal’e basın. Acil servislere ulaşmadan önce onu sonlandırabilirsiniz. Acil servisleri gereksiz meşgul etmekten kaçınınız.

Bu özellikler sizce gerçekten gerekli mi? Yoksa olmasa da olur tarzda özellikler mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

teknik destek