Şimdi yükleniyor

iPhone’da arka planda YouTube’u kullanma (iPad dahil)

ios-icin-youtube-uygulamasi

iPhone’da arka planda YouTube’u kullanma (iPad dahil)

Son Güncelleme tarihi 15 Haziran 2019 by Teknoloji Haber

iPhone arka planda müzik dinleme veya arka planda video açma bir işlem yapmadan imkansız gibi bir durumda. Canınız sıkıldı ve YouTube video açıp ve müzik dinlemek istiyorsunuz ama aynı zamanda telefondan da mesajlaşmanız gerekebiliyor. Ya da haberleri okumak istiyorsunuz. İşte burada imdadınıza yardımcı uygulamalar geliyor.

teknik destek

Pek çoğumuz iPhone veya iPad üzerinde YouTube’a girişte iOS için YouTube uygulamasını tercih ediyoruz. Uygulama ile herhangi bir video izlerken onu arkaplanda kullanmak imkansız oluyor ve hal böyle olunca YouTube deneyimi adeta bir eziyet haline dönüşüyor.

Peki ya YouTube’u iPhone’da arkaplanda kullanmak mümkün değil mi? Evet mümkün ancak iOS için YouTube uygulaması ile ne yazık ki bu mümkün değil. Şimdi gelin bir yandan YouTube’da müzik dinlerden öte yandan diğer işlerinizi nasıl eş zamanlı olarak halledebilirsiniz birlikte bakalım.

Öneri iki yöntemimiz var birincisi yardımcı uygulama ve diğeri tarayıcı desteğiyle. Biz uygulamayı tercih edip kullanmaya başladık.

1 Hafta kadar test edildi daha doğrusu ara ara açıldı ama her hangi bir hata çıkmadı. Uygulamanın arama kısmından istediğiniz video aratıp açabiliyorsunuz. Videolar YouTube’ den çekilmekte.

iPhoneda-Arka-planda-YouTubeu-kullanma-iPad-dahil-2 iPhone'da arka planda YouTube'u kullanma (iPad dahil)

iPhone arka planda YouTube kullanma

Tercih ettiğimiz uygulama”DownTube Y… müzik” olan. Yanlış uygulamayı indirmemeniz için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Uygulamadan çıktığınızda yani orta tuşla çıkıldığında video oynatmaya devam ediyor. Video izlediğinizde veya müzik dinlediğinizde başka işlerle uğraşabilirsiniz. Bip ve WhatsApp uygulamalarında mesajlaşma veya haber okuyabilirsiniz.

Ekranı aşağıdan yukarı kaydırdığınızda uygulamanın play simgesini göreceksiniz. Ses açma veya duraklatma işlemini buradan da yapabilirsiniz.

Gelelim ikinci yönteme. Öncelikle Safari üzerinden m.youtube.com‘a gidin. Eğer ki YouTube sizi uygulamasına yönlendirmek isterse bunu onaylamayın. Daha sonra herhangi bir videoyu açın. Videonun açılması ile birlikte ana ekran tuşuna tıklayın ve Safari’yi arkaplana atın. Ardından ekranınızın altından yukarıya doğru kaydırma yaparak denetim merkezini açın. Buradan “Play/Oynat” butonuna tıklayarak YouTube’u arkaplanda kullanabilirsiniz.

Bu yöntem Chrome gibi üçüncü taraf tarayıcılarla denenmemiştir. Ancak Safari ile birlikte iOS 9 üzerinde iPhone ve iPad’de denenmiştir ve işe yaramaktadır.

iPhone arka planda müzik dinlemek isteyen veya YouTube arka planda çalıştırmak isteyenler için yakın zamanda çıkan bir haberi paylaşmak istedik. Apple arka planda YouTube çalıştırma gibi sorun için bir güncelleme çıkarabilir.

teknik destek