iPhone ve iPad’de DNS Nasıl Değiştirilir? Cevabı Rehberimizde!

iphone-dns-degistirme

DNS veya Domain Name System ile IP adresileri applefoni.com gibi alan adlarına çeviren bir  sistemi kullanıyoruz. Tüm iOS cihazlarda varsayılan olarak kullanılan bir DNS sunucusu vardır ama aynı zamanda farklı bir DNS sunucusunu işaret etmek, kullanmak mümkündür.

teknik destek

Bu bağlamda bugünkü yazımızda da iPhone ve iPad‘de DNS değiştirme nasıl yapılır (iOS cihazlar için) bunu göstermeye, anlatmaya çalışacağız.

iPhone veya iPad’de Neden DNS Değiştirilir?

Çoğu zaman varsayılan DNS sunucuları yeterince hızlı olmayabilir veya erişmek istediğiniz (kesinlikle yasal olan) bağlantı engelli olabilir. Hız sorununu çözmek ve engelleri aşmak için bu yönden DNS değiştirmek önemli bir çözümdür.

Güvenilir olmayan DNS’leri tercih etmek çoğu zaman bilinmeyen veya istenmeyen web sitelerine yönlendirme yapabilir. Bu yönü ile kesinlikle güvenilir olan DNS’leri tercih etmenizi önemle hatırlatırız.

iPhone veya iPad’de DNS Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle bir Wi-Fi ağına katılın. Daha sonra Ayarlar > Wi-Fi menüsüne gidin. Burada bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısının yanında (en sağda) yer alan “i” simgesine dokunun.

Gelen ekranda yer alan DNS seçeneğine gidin ve aşağıda verdiğimiz DNS kaynaklarından birisini kullanarak girişinizi yapın. DNS adresleri eşli olurlar. Bu sebeple eşli DNS kaynaklarını girerken mesela Google DNS’i ele alalım;

İlk olarak 8.8.8.8 kaynağını girdiğiniz. Bu noktada boşluk bırakmadan bir virgül “,” atın ve eşdeğer DNS kaynağı olan 8.8.4.4’ü de girin. Yani;

8.8.8.8,8.8.4.4 şeklinde.

İşiniz bittikten sonra Wi-Fi menüsüne geri gidin ve 5-6 saniye kadar bekleyin. Bu süreçte Wi-Fi bağlantısı gidip gelebilir.

iPhone ve iPad için Güvenilir ve Hızlı DNS Kaynakları

Google DNS:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

OpenDNS:

  • 208.67.222.222
  • 208.67.222.220

iPhone ve iPad’de DNS Değiştirmenin Başka Yolu Yok mu?

Elbetteki var. VPN uygulamaları bu adımda işinizi görecektir ancak pek çoğu sınırlı yani ücretli (aylık ödeme planına dayalı) uygulamalar olması sebebi ile DNS değiştirmenin aslen en iyi yolu budur.

müşteri hizmetleri