İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad için iOS 9.3.1 ve iOS 9.3 Jailbreak Durum Güncellemesi

Mart ayı başlarında Pangu bir sürpriz yaparak iOS 9.1 Jailbreak’i yayınladı. Uzun zamandır iOS 9.0.x’e takılan Jailbreak sürümleri bir süredir tat kaçırıcı konumda. Yeni iOS 9.1 JB aracının Windows ve Mac uyumlu olması oldukça iyi olsa da halen iOS 9.3.1 ve iOS 9.3 Jailbreak için bir gelişme söz konusu değil.

Apple evrensel anlamda iOS 9.3’le ortaya çıkan Safari ve diğer uygulamaların çökme sorunu sonrasında iOS 9.3.1 yazılım güncellemesini yayınlamıştı.

Peki iOS 9.3.1’in indirmeye hazır olması bir JB kullanıcısı için ne anlam ifade ediyor? Güvenlik açısından bir kıyaslama yapıldığında genel anlamda iOS 9.3 ile iOS 9.3.1 arasında bir fark yok. Apple’ın güvenlik güncelleştirmeleri iOS 9.3’te olduğu 9.3.1’de de sabit olarak kalmış durumda. Yani iOS 9.3’ün Jailbreak olması demek iOS 9.3.1’inde bundan etkileneceği anlamına geliyor.

Bir süredir Jailbreak güncellemelerini sizle için yakından takip ediyoruz. İtalyan JB geliştiricisi Luca Tedesco iOS 9.3 için JB’ye ait başarılı bir videoyu paylaştı. Video da iOS 9.3 Jailbreak ve muhtemelen iOS 9.3.1 Jailbreak’in artık mümkün hale geldiği görülüyor denilebilir. Ancak Lucas pek çok kez halka açık olarak JB aracını yayınlamayacağını belirtti.

İşte o video;

Peki bu ne anlama geliyor? Çinli Jailbreak topluluklarından olan Pangu ve TaiG genellikle herhangi bir yeni JB sürümü gelmeden herhangi bir açıklama yapmıyorlar. Ancak iOS 9.3.1 ile gelen cihaz sayısının artmış olması, iPhone SE ve yeni 9.7 inç iPad Pro’nun da iOS 9.3.1 kurulu cihazlar kervanına katılmış olması artık güncel iOS sürümlerini daha çekici kılıyor ve biz de iOS 9.3.1 için JB’nin geleceğini umudunu taşıyoruz.

Öyleyse iOS 9.3.1 güncellemesini kurabilir miyiz? iOS 9.3 oldukça fazla hatayı barındırıyor oluşu ile durumu pek iyi değil denilebilir. iOS 9.3.1 yazılım güncellemesi ile gelen düzeltmelerle bu güncellemenin kullanılması gerektiği açık. Kimi söylentilerin iOS 9.2.1 için Jailbreak gelecek şeklinde olsa da muhtemelen potansiyel olarak iOS 9.2.1’in çok geç kalmış olması bu sürüm için JB’nin gelmeyeceğini gösteriyor. Ancak son yayınlanan iOS 9.1 Jailbreak bize şunu gösterdi; ne kadar düşük sürümde kalsakta sabırla beklemek gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, şu anda iOS 9.2, iOS 9.2.1, iOS 9.3 ve en son yayınlanan iOS 9.3.1 için Jailbreak yok. İşi riske atmak istemeyen kullanıcılar iOS 9.2.1’de kalarak bekleyebilirler. Şunu da hatırlatmak isteriz ki artık iOS 9.3 veya iOS 9.3.1’den iOS 9.2.1’e geri dönüşler Apple tarafından engellenmiş durumda. Yani bir iOS 9.2.1 kullanıcısıysanız güncelleme yapmaktan kaçınmanızda fayda var.

Her zaman olduğu gibi, biz en iyi Jailbreak haberlerini ve gelişmelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

4 Yorum

 1. ege ege 20 Nisan 2016

  gencler ben ios 15.2 nin jb sini buldum ama altini cizerek soluorum paylasmayacagjm

 2. Analyzer Analyzer 16 Nisan 2016

  Arkadaşlar HAKLI çıkınca haber verin lütfen boş boş muhabbet yapacaksanız aranızda yapın

 3. hakan hakan 15 Nisan 2016

  ” zaitzev ” bizzat katılıyorum.lütfen artık jb çıktıktan sonra konu açsanız hiç fena olmaz.hemen hemen her yerdeki sitelerde aynı cümleleri noktasına kadar okumaktan sıkılmış durumdayız ilgili moderatör arkadaşların dikkatine .iyi çalışmalar

 4. zaitzev zaitzev 15 Nisan 2016

  lan yeter artık jailbreak çıktıktan sonra haber yapın boş boş konuşup durmayın boşuna okuyup duruyoruz.

Yorumlar kapatıldı.