İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad’in iOS 9’dan Sonra Yavaşlama Sorununa Çözüm

iOS 9 sonrası pek çok kullanıcıdan yavaşlama sorununa dair bildirimler geliyor. iOS 9.1 güncellemesi ile yapılan iyileştirmelere rağmen bu tip bildirimlerin gelmesi ile iPhone ve iPad kullanıcılarının iOS 9 sonrası sorunlar bitmek bilmiyor diyebiliriz.

iOS 9 güncellemesini eğer ki daha yapmadıysanız güncellemeyi yapıp iPhone veya iPad’inize birkaç gün vermeniz gerekiyor. Eğer ki güncellemeyi daha önceden yapmış kullanıcılardansanız şimdi gelin iOS 9 sonrası cihazınızı nasıl rahatlatabilir ve hızlandırırsınız birlikte bakalım.

1.Hard Reset Yapın

Cihazınıza hiçbir zararı olmayan bu yeniden başlatma yöntemi ile cihazınızı rahatlatabilir, daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ekranın kapanıp Apple logosu gözükene kadar kilitleme/kilit açma düğmesi + ana ekran düğmesine basılı tutmanızdır.

Bu şekilde cihazın gereksiz önbellek yüklenmelerini sonlandırabilir ve cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

2.Hareketi Azaltın

iOS 8’le birlikte görsel iyileştirmelerin dozunu arttıran Apple’ın belki de bu kararı ile sorunların önü daha çok açılmış olabilir. Anismasyonlar ile gerek performans gerek pil kullanımı artmış durumda. iOS 9 sonrası da bunun sorunlara sebebiyet verdiğini ve cihazın performansını düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneğini açık hale getirerek iPhone / iPad’inizi performans açısından rahatlatabilir, pil tüketimini de azaltabilirsiniz.

3.Şeffaflığı Azaltın

Şeffaflık ve bulanıklık derinliği görünüm açısından etkili ve önemli bir konuma sahip olsalar da ne yazık ki CPU ve pil kaynağını yüksek oranda kullanıyorlar. Bu yönü ile şeffaflığı kapalı tutmanız gerek performansı gerekse pil tüketimini düşürecektir.

Şeffaflığı azaltmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Kontrastı Artır seçeneklerine tıklayın ve Saydamlığı Azalt seçeneğini açık hale getirin.

4.Arkaplanda Uygulama Yenileme

iOS’un öne çıkan özelliklerinden birisi multitasking özelliklerinden birisi uygulamaların arkaplanda çalışabilmeleri. Bu sayede siz uygulamayı ne zaman açarsanız açın uygulama önceden sizin için gerek içeriğini gerek yenilemelerini daha önceden yapmış olacaktır.

Arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatarak performansı arttırabilir ve pil tüketimini azaltabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneklerinden Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğini kapalı hale getirmeniz yeterli olacaktır.

5.Spotlight Araması

Spotlight araması cihazınızdaki tüm içerikleri tek tıklama ile aramanıza olanak sağlayan eşsiz bir özellik olsa da kimi zaman ya hiç kullanılmayan ya da unutulan bir özellik olarak hep arkaplanda duruyor.

Bu özelliği Ayarlar > Genel > Spotlight Araması seçeneklerinden uygulamaları tek tek kapatın.

6.Siri Önerileri

iOS 9’la arama yapmak daha kolay ve akıllı hale geldi. Apple bunu Siri Önerileri ile sağlıyor. Performans tüketimini arttıran bu özelliği Ayarlar > Genel > Spotlight Araması seçeneklerinden kapatabilirsiniz.

7.Yeni Bir iPhone veya iPad Kurulumu

Son çare olarak bu seçenek işinizi fazlasıyla görecektir. Herhangi bir güncelleme/yükseltme sonrası her ne yaparsanız yapın performans sorununu ve pil tüketimini düzeltemiyorsanız iPhone veya iPad’inizi Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneği ile deneyerek düzeltebilirsiniz.

Sıfırlama öncesi iCloud yedeğinizi aldığınızdan emin olun. Hatta herhangi bir veri kaybı yaşamamak adına iPhone veya iPad’inizi iTunes ile bilgisayarınıza yedeklemenizi öneririz.

2 Yorum

  1. Ahmethan Ahmethan 20 Haziran 2016

    2. Milyara iPad alıyorsun bir güncelleme gelio çöp oluyor. Helal olsun

  2. Sezgin Sezgin 16 Haziran 2016

    Az da olsa ise yarayabilir

Yorumlar kapatıldı.