İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad’de Dosyalar Nasıl Zip’lenir ve Zip’ler Nasıl Açılır?

iPhone ile özellikle de iPad ile çalışmak ve üretmek her geçen gün daha da kolay hale geliyor. Ancak süreç bir Mac’inizde yaptığınızdan daha farklı. Zip dosyaları da bu farklılıkların başını çekenlerden. Bir e-posta ekinde veya internette herhangi bir indirme bağlantısında karşılaşabileceğimiz Zip’li dosyalara göz atmak mümkün ancak herhangi bir Zip dosyası üzerinde işlem yapmak veya dosyayı sıkıştırıp göndermek mümkün değil.

teknik destek

Çoğu zaman işimiz gereği bol bol Zip dosyaları ile uğraşıyoruz ve hal böyle olunca bir çözüm bulmak şart oluyor. Bunun için ise basit ama etkin bir uygulamadan yardım almak yeterli.

iOS cihazda bir zip dosyası ile çalışmak, Mac’ten biraz daha farklı. Mac üzerinde doğrudan bir Zip dosyasını açabiliyor, birkaç dosyayı Zip’leyebiliyorsunuz. Ancak iOS’ta bu doğrudan mümkün değil. iPhone veya iPad’inizde Zip’li dosyanın içindekilere göz atabiliyorsunuz, dosyalar üzerinde tek tek işlem yapabiliyorsunuz ancak birkaç dosyayı Zip’leyemiyorsunuz. En önemlisi ise, Zip içerisindeki dosyalarla toplu işlem yapmak mümkün değil. Bunun için tek tek uğraşmanız gerekiyor.

Örneğin, bir Zip içerisinde yer alan beş tane resim dosyası e-posta olarak gönderildiyse, bu Zip dosyasını Mail uygulaması içerisinde görüntüleyebiliyor ve bu eke dokunarak içerisindeki beş tane resmi tek tek görüntüleyebiliyorsunuz. Ancak hepsini tek seferde Fotoğraflar içerisinde kaydedemiyorsunuz. Hepsini tek tek kaydetmeniz gerekiyor. Özellikle Zip dosyasının içerisinde çok daha fazla fotoğraf yer alıyorsa bu durum oldukça zaman alan ve can sıkıcı bir işleme dönüşebiliyor.

Bu duruma farklı şekillerde çözümler sunan iki farklı uygulamayı ele alacağız. İkisi de farklı kullanımlar için daha pratik bir kullanım sunuyor. Bu iki uygulama arasında iyi veya kötü diye bir şey yok. Hangisinin iyi veya kötü olduğuna uygulamaya göz atarak karar verebilir ve kendi ihtiyacınıza göre en uygununu seçerek kullanabilirsiniz.

Uygulamalarımız;

  • Documents
  • Bundler

1. iPhone ve iPad’de Zip Uygulaması: Documents

 

iPhone veya iPad’te bir dosya yöneticisi arıyorsanız, Documents tam aradığınız uygulama olabilir. Oldukça şık ve basit arayüzü ve sunduğu çeşitli özellikleri sayesinde tam da kullanıma uygun bir uygulama.

Documents sayesinde e-posta ile gelen veya bir Dropbox bağlantısı ile ulaşılan bir Zip dosyasını Paylaş ikonuna dokunarak açılan menü üzerinden “Documents ile İçe Aktar” seçeneği ile uygulamaya aktarabilirsiniz.

Sonrasında ise, uygulamaya giderek aktardığınızı dosyanın üstüne bir defa dokunduğunuzda Zip otomatik olarak Zip dosyası ile aynı isimli bir klasör oluşturularak açılacaktır.

Documents uygulaması ile aynı zamanda Zip dosyaları da oluşturabilirsiniz.

2. iPhone ve iPad’de Zip Uygulaması: Bundler

screen696x696

Diğer uygulamamız ise, üst tarafta da belirttiğimiz Bundler. Bundler oldukça farklı bir bakış açısıyla Zip dosyalarına yaklaşıyor. Uygulama, Zip dosyalarına birer paket gibi yaklaşıyor ve her Zip, bir paket yani bundle olarak görülüyor. Paketlerin tamamı iOS cihazınızda tutuluyor ve hiçbir şekilde herhangi bir bulut servisine veya iCloud’a yüklenmiyor.

Bundler uygulamasını açtığınızda, cihazınızdaki tüm Zip dosyalarını görüyorsunuz. Bu Zip dosyalarının içindekileri görebiliyor ve bu dosyalar ile tek tek ilgilenebiliyorsunuz. Zip dosyasını toplu olarak paylaşmak isterseniz, Zip dosyasının üzerindeki “Share” butonuna dokunmanız ve nasıl paylaşmak istediğiniz seçmeniz yeterli oluyor.

Yeni bir Zip dosyası oluşturmak isterseniz, iOS içerisinde herhangi bir uygulamada, Zip’lemek istediğimiz bir dosyayı seçiyor ve Paylaş butonuna dokunmanız yeterli. Açılan menüden Bundler’ı seçiyorsunuz ve buradan ister sahip olduğumuz Zip dosyalarından birine bu dosyayı ekleyebiliyor ya da yeni bir Zip dosyası oluşturmak için seçim yapabiliyorsunuz.

Genel olarak, her iki uygulamanın da kendine göre artıları ve eksileri mevcut ancak Zip dosyaları tarafında işimizi kolaylaştırdıkları bir gerçek.

teknik destek