iPhone ve iPad’de Müziklerin Kapladıkları Alan Nasıl Azaltılır?

iPhone’da müziklerin alanını azaltma

iPhone ve iPad’de kullanıcılar için en çok yer kaplayan şeyler fotoğraflar ve müziklerdir. Bazı kullanıcılar özellikle müzik arşivlerini yüklemek için 64 yada 128 GB’lık modelleri tercih ederler.

teknik destek

Peki elinizde 16 GB’lık bir iPhone yada iPad varsa ve daha yüksek kapasiteli bir model alma imkanınız yoksa ne yapacaksınız? Merak etmeyin müziklerin kapladığı alanı azaltabilirsiniz.

Arşivimizdeki müziklerin bit hızları boyutlarını da etkiler. Bit hızlarını değiştirerek daha fazla müzik atmak için yer açabiliriz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Mac veya PC’ye iPhone veya iPad’i bağlayın.

2.Adım: iTunes çalıştırın ve üstündeki ‘iPhone’ veya ‘iPad’ simgesine tıklayın.

image

3. Adım: Ayarlardan ‘Seçenekler’ bölümünün altında “yüksek bit hızlı şarkıları dönüştürme” ayarı göreceksiniz. Buradan tüm yüksek bit hızına sahip şarkıların bit hızını değiştirebilirsiniz.128,196,256 kbps hızları arasında seçim yapın.

imageAdım 4: Müziklerin iOS cihazınıza senkronize edilebilmesi için iTunes sağ alt köşesindeki ‘Uygula’ butonuna basın.

Bu işlemden sonra müzik boyutlarını azaltarak alandan epeyce tasarruf etmiş olacaksınız. Eğer müzik kalitesinde rahatsız edecek derecede bir azalma farkederseniz aynı işlemi yaparak eski haline getirebilirsiniz.

müşteri hizmetleri