İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad’de Night Shift Modu Nasıl Kullanılır? Her Şeyi ile Night Shift Modu

Night Shift modu, iOS cihazınızın ekran sıcaklığını mavi ışık miktarını azaltarak değiştiren bir yapıya sahip. 21 Mart’ta yayınlanan iOS 9.3‘ün hemen hemen öne çıkan en önemli özelliğinden birisi de bu ki Apple iOS 9.3 yazılım güncellemesini “Daha iyi bir deneyim. Her gün. Her gece.” olarak sırf bu Night Shift özelliği sebebiyle kullanmıştı.
Night Shift özelliğinin kullanıma sunulmasının asıl sebebi, mavi ışığın insanların uykuya geçişlerini zorlaştının tespit edilmesiydi ki daha önce pek çok üçüncü taraf uygulama geliştirici benzer yapıyı kullanan uygulamalarını insanların kullanımına sunmuşlardı. Apple bunu daha profesyonel ve daha kullanışlı bir şekilde iPhone ve iPad’de kullanıma sunarak insanların uykuya geçişini kolaylaştırmayı amaçlamakta.
KAÇIRMAYIN: iOS 9.3’ün Tüm Özellikleri
Bu yazımızda iPhone, iPad ve iPod touch’ta Night Shift modunun nasıl kullanılabileceği, en iyi nasıl optimize edebileceğinize değineceğiz.
Öncelikle Night Shift modunun düşük güç modunda deaktif hale geldiğini hatırlatalım. Yani şarjınız %20 seviyesine düşmüşse ve siz düşük güç modunu aktif hale getirmişseniz, düşük güç modunu kapatana kadar Night Shift modunun kullanılamaz olacağını belirtelim.

teknik destek

Night Shift Modu Nasıl Çalışır?

Araştırmalar ve çalışmalar gösterdi ki, arkadan aydınlatmalı ekranlardaki parlak mavi ışığın doğurduğu sirkadiyen ritimlerine maruz kalındığında uykuya geçiş zorlaşıyor.
iOS 9.3 ile Night Shift modu iPhone veya iPad’inizin konumunu kullanarak, saat dilimi bilgisi ve bölgenize göre gün batımını belirliyor ve akşam saati ile otomatik olarak ekran rengini değiştiriyor.
Sabah olduğu anda ise Night Shift yine otomatik olarak deaktif hale geliyor.

Night Shift Modu Sizin iOS Cihazınızda Yer Almıyor mu?

Night Shift modu sadece 64 bit çipe sahip iOS cihazlarda kullanılabilir durumda.
Ön koşulları ise şunlar;

 • 64 bit çip ile iOS 9.3 yüklü bir cihaz
 • iPhone 5s ve iPhone GD
 • iPhone 6 ve iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s ve iPhone 6s Plus
 • iPad Air ve iPad Air 2
 • iPad Pro
 • iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPad mini 4
 • Altıncı nesik iPod touch

Night Shift şu cihazlarda kullanılamaz;

 • iPhone 5 ve iPhone 5c
 • iPhone 4s ve önceki nesil iPhone’lar
 • Dördüncü nesil iPad ve önceki nesil iPad’ler
 • iPad mini
 • Beşinci nesil iPod touch ve önceki nesil iPod touch’lar

Night Shift Modunu Etkinleştirmenin Yolları

1) Kontrol Merkezini Kullanın
iOS-9-3-Night-Shift
Cihazınızın kontrol merkezini kullanarak Night Shift modunu etkin hale getirebilirsiniz. Night Shift modunu kontrol merkezi üzerinden etkinleştirmeniz onu açıkça tek kullanımlık açmanız anlamına gelebilir. Buradan Night Shift’i etkinleştirdiğiniz de mod sabah saatine kadar açık kalacak ve daha sonra siz tekrar aktifleştirene kadar otomatik olarak deaktif hale gelecektir.
2) Ayarlar’ı Kullanabilirsiniz
Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift menüsünden modu tümüyle her gün hangi saatler arasında etkin hale geleceği, ekran renk sıcaklığı gibi tüm ayarlamaları yapabilirsiniz.
3) Siri’yi Kullanabilirsiniz
Modu en basit hali ile, Siri’yi kullanarak etkin hale getirebilir veya kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Siri’ye “Night Shift modunu aktif hale getir” veya “Night Shift modunu kapat” demek olacaktır.

teknik destek